لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۰۴

«بازگشت به وضعیت عادی» در مرز غزه و اسرائیل


در حالی که اسرائیل تعهد به آتش‌بس نانوشته با حماس برای پایان دادن به بحران حملات متقابل روزهای اخیر را هنوز تایید نکرده است، ارتش اسرائیل روز جمعه، ۱۹ مرداد، از «بازگشت به وضعیت عادی» خبر داد.

همزمان، یک وزیر این کشور خواهان ترور سران حماس شد و شهرداران شهرهای اسرائیلی نزدیک به غزه عملیات گسترده جنگی ارتش در غزه را راهکار پایان بحران دانستند.

در طول روزهای ۱۷ و ۱۸ مرداد، شاخه های نظامی حماس و جهاد اسلامی فلسطین از غزه بیش از ۲۵۰ راکت و خمپاره به اسرائیل شلیک کردند.

برخی از راکت ها به اشکلون و به بئرشبع اصابت کرد؛ این نخستین بار بعد از عملیات زمینی گسترده ارتش اسرائیل در غزه در چهار سال پیش بود که به سوی این دو شهر بزرگ اسرائیلی راکت شلیک می شد.

اسرائیل گفته بود در واکنش به این راکت‌پرانی‌ها، با نیروی هوایی و آتش توپخانه به حدود ۱۵۰ هدف در غزه حمله کرد.

در جریان حملات متقابل، اسرائیلی‌ها متحمل خسارت مالی شده و چند شهروند آسیب دیدند؛ فلسطینیان نیز از کشته شدن چهار تن و زخمی شدن بیش از ۴۰ تن خبر دادند؛ در کنار یک شبه نظامی، یک خانواده سه نفره فلسطینی در میان تلفات بودند.

بمباران‌ها در غزه ویرانی سنگینی بر جای نهاد.

شبکه الجزیره نیمه‌شب پنج‌شنبه به نقل از منابعی در سازمان حماس، از آتش‌بس خبر داد؛ الاقصی، تلویزیون حماس، نیز دستیابی به آتش‌بس را تایید کرد.

به گزارش الجزیره، آتش‌بس نانوشته از ساعت ۲۲:۴۵ به وقت محلی، با تلاش های پشت پرده مصر به دست آمد.

با وجود آن که ارتش اسرائیل تعهد به رعایت آتش‌بس را تایید نکرد، به مردم این کشور رهنمود داد که از ظهر جمعه روال عادی زندگی به منطقه بازمی گردد.

کابینه امنیتی اسرائیل در نشست اضطراری 4 ساعته پنجشنبه به ارتش اختیار داده بود تا «با شدت و قدرت بیشتر» به هر تعرض حماس پاسخ دهد.

اما وای‌نت، وب‌سایت روزنامه یدیعوت آخرونوت، جمعه نوشت که اسرائیل به آتش‌بس طولانی مدت با حماس «باور ندارد».

رادیوی محلی عبری نیز می گوید که آماده باش و استقرار گسترده ارتش در نزدیکی غزه، جمعه ادامه یافته و با وجود آن که راکت بیشتری از غزه شلیک نشده اما آرامش برقرار شده «شکننده» است و برخی از مناطق نزدیک به مرز به «شهر ارواح مبدل شده است».

میری رِگِو، یکی از وزیران نزدیک به بنیامین نتانیاهو و عضو کابینه امنیتی این کشور، ترور سران حماس را درخواست کرد.

به گزارش جروزالم پست، خانم رگو در دیدار با شهرداران جنوب که شهرهایشان هدف راکت ها بوده، گفت که اسرائیل «باید به سیاست سوء‌قصد هدفمند بازگردد».

حماس روز پنج‌شنبه گفته بود که با حملات راکتی علیه اسرائیل «توازن» ایجاد کرده تا اسرائیل «نتواند هر زمان که دلش می خواهد به غزه حمله کند» و با اسرائیل «به خاطر جنایاتش تسویه حساب سنگینی خواهد کرد».

حماس تاکید کرده که با وجود حملات دو روز اخیر اسرائیل به غزه، تظاهرات فلسطینیان در امتداد مرزهای غزه با اسرائیل که در پنج ماه اخیر هر جمعه برگزار شده، این جمعه نیز تکرار خواهد شد.

منابع: یدیعوت آخرونوت، الجزیره، جروزالم‌پست/ ف. دو.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG