لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۱۴

وزیر دفاع اسرائیل: اجازه تثبیت حضور ایران در سوریه را نمی دهیم


اویگدور لیبرمن

یک روز پس از آن که وزیرخارجه روسیه حضور ایران در سوریه را «قانونی» دانست، اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه ۲۴ آبان گفته است، اسرائیل اجازه نخواهد داد ایران حضور خود را در سوریه تثبیت کند.

به گزارش آسوشیتدپرس و هاآرتض، اویگدور لیبرمن در جریان بازدید از مرزهای شمالی اسرائیل گفته است: ما اجازه نخواهیم داد که حضور ایران در سوریه تثبیت شود و اجازه نخواهیم داد که سراسر سوریه به خط مقدم جبهه ای علیه اسرائیل بدل شود.

وزیر دفاع اسرائیل اضافه کرده است: هرکس این موضوع را نمی داند، بهتر است متوجه شود. ما آزادی عمل مطلق برای خود قائل هستیم.

اویگدور لیبرمن تصریح کرده است: تنها ملاحظه ای که ما داریم، امنیت اسرائیل است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه گفته بود، ، حضور ایران در سوریه «مشروع» است و روسیه برای خروج نیروهای شبه نظامی هم‌پیمان ایران از سوریه نیز تعهدی نداده است.

در همین زمینه، آسوشیتدپرس گزارش داده است که نقشه رسمی اولیه ای براساس توافق آمریکا، روسیه و اردن نشان می دهد که درمنطقه حائل در جنوب غربی سوریه نیروهای مورد حمایت ایران فقط چندین کیلومتر با خط مقدم اسرائیل فاصله خواهند داشت.

آسوشیتدپرس، اضافه می کند این نقشه حضور نیروها دراطراف قنیطره و بلندی های جولان را مشخص می کند.

طبق این گزارش، آمریکا، روسیه و اردن هفته گذشته بر سر تفاهم نامه ای درباره مناطق عاری از تنش در این منطقه توافق کردند و این خبرگزاری نسخه ای از این نقشه مربوط به این تفاهمنامه را به دست آورده است.

مقام های اسرائیلی بارها هشدار داده اند که حضور ایران و نیروهای مورد حمایت این کشور را در کنار مرزهای اسرائیل تحمل نخواهند کرد.

ایران به همراه روسیه از حامیان اصلی بشار اسد در جنگ داخلی سوریه هستند. جنگی که صد ها هزار کشته و میلیون ها آواره برجای گذاشته است.

سرگئی لاوروف روز گذشته گفته بود، روسیه برای افزایش مناطق عاری از تنش در سوریه با آمریکا به توافق‌هایی رسیده اما برای بیرون رفتن گروه‌های طرفدار ایران از سوریه تضمین نداده است.

دفتر نخست وزیری اسرائیل به این اظهارات واکنش نشان داده و گفته بود، اسرائیل «در هر صورت و در هر شرایطی، امنیت خود را تامین می‌کند».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG