لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۲۲

تأکید نتانیاهو بر ادامه اقدامات در سوریه مطابق با نیازهای امنیتی اسرائیل


IsraelIsraeli Prime Minister Benjamin Netanyahu chairs the weekly cabinet meeting at his office in Jerusalem, Sunday, Nov. 12, 2017.

بنیامین ناتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، می‌گوید برای مقام‌های ایالات متحده و روسیه روشن ساخته که کشورش به عملیات خود در سوریه «بر پایه فهم خود و نیز بر پایه نیازهای امنیتی‌اش» ادامه خواهد داد.

در سخنانی که روز دوشنبه ۲۲ آبان خطاب به اعضای حزب لیکود در پارلمان اسرائیل عنوان شد، آقای نتانیاهو تصریح کرد که حتی به رغم توافق آمریکا و روسیه در مورد آتش‌بس در سوریه، اسرائیل به اقداماتش در مرزهای مشترک خود با سوریه مطابق با نیازهای امنیتی‌اش ادامه خواهد.

به گزارش رویترز، نخست‌وزیر اسرائیل تأکید کرد که «ما مرزهای خود را کنترل می‌کنیم و از کشورمان محافظت می‌کنیم و به این کار ادامه خواهیم داد».

او افزود که «به دوستان‌مان در وهله نخست در آمریکا و همچنین در مسکو، اطلاع داده‌ام که اسرائیل بر پایه فهم خود و نیز بر پایه نیازهای امنیتی‌اش در سوریه، و به ویژه در جنوب سوریه اقدام خواهد کرد».

در طول سال‌های جنگ داخلی سوریه، اسرائیل به طور عمده پای خود را از مناقشه در درگیری‌های این کشور بیرون نگه داشته است، گرچه در همین مدت چندین بار اهدافی نظامی را در خاک سوریه مورد هدف قرار داده؛ از جمله کاروان‌های مظنون به حمل سلاح برای حزب‌الله لبنان.

در عین حال تأکید نخست‌وزیر اسرائیل به روشن ساختن موضع این کشور در مورد سوریه برای واشینگتن و مسکو از آن رو اهمیت دارد که آمریکا و روسیه اخیراً به توافقی بر سر بحران سوریه و از جمله سوریه پس از جنگ دست یافته‌اند.

اخیراً و تنها یک روز پس توافق مشترک رؤسای جمهوری آمریکا و روسیه در مورد سوریه، وزیر همکاری‌های منطقه‌ای اسرائیل گفته بود که حملات هوایی کشورش به سوریه «ادامه خواهد یافت».

سخنانی که از سوی رسانه‌های اسرائیلی این گونه تعبیر شده بود که این کشور خود را به خاطر توافق‌ها و بیانیه‌های آمریکا و روسیه در مورد سوریه مقید و محدود نمی‌کند.

این مقام اسرائیلی افزوده بود که «اسرائیل به خطوط قرمزی که برای خود ترسیم کرده است، وفادار است و برای مقابله با حضور شبه‌نظامیان حزب‌الله یا ایران در مرزهای شمالی اقدامات لازم را انجام می‌دهد».

اسرائیل مدت‌هاست که در مورد حضور ایران و متحد نزدیکش حزب‌الله لبنان، در سوریه ابراز نگرانی کرده و مقام‌های این کشور بارها در مورد تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه هشدار داده‌اند.

از جمله این نگرانی‌ها برقراری «دالان شیعی» از ایران تا لبنان است که می‌تواند زمینه‌ساز انتقال تسلیحات و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سراسر منطقه خاورمیانه باشد.

در این زمینه نخست‌وزیر اسرائیل اخیراً در سفر به بریتانیا گفته بود که ایران در صدد است یک دالان زمینی از تهران تا طرطوس در سوریه برقرار کند و با آوردن هزاران شیعه، حضور خود را در منطقه تثبیت کند.

آقای نتانیاهو همچنین با حمایت از حملات هوایی اخیر کشورش به سوریه، به دولت دمشق در مورد همکاری با ایران و حزب‌الله هشدار داده بود.

وزیر دفاع اسرائیل، نیز روز یکشنبه ۱۴ آبان با اشاره به تحولات لبنان گفته بود که اسرائیل آماده مقابله با تحرکات حزب‌الله است و «نمی‌گذارد که محور ایران و حزب‌الله در مرزهای شمالی اسرائیل تقویت شود»، و در همین زمینه وزیر اطلاعات اسرائیل، کناره‌گیری سعد حریری را فرصتی برای فشار بر ایران و حزب‌الله توصیف کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG