لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۱۶

اسرائیل: تظاهرات در ایران، عراق و لبنان نشان‌دهنده کارایی فشار تحریم‌هاست


اسرائیل کاتز

اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل، روز پنجشنبه ۳۰ آبان گفته است، بروز اعتراضات در ایران، عراق و لبنان نشان دهنده کارایی فشارهای آمریکا علیه ایران است.

به گزارش جورزالم پست، وزیر خارجه اسرائیل گفته است: تحریم های ایالات متحده علیه ایران مهم و مؤثر هستند و باید «فشار حداکثری» ادامه یابد.

آمریکا سال گذشته به دنبال خروج از قدرت های جهانی با ایران، تحریم های خود علیه تهران را بازگرداند. گفته میشود، با تحریم‌های آمریکا، صادرات نفت ایران از ۲.۵ میلیون بشکه به زیر ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

اسرائیل کاتز که در جمع سفرای این کشور صحبت می کرد، تاکید کرد، ما شاهد تظاهرات اعتراضی در عراق، لبنان و همچنین ایران هستیم. این خیلی واضح نشان دهنده کارایی فشارها است.

وی افزود: افکار عمومی در کشورهای عرب و خود ایران در حال به پا خواستن علیه این سرکوب های وحشیانه است.

افزایش قیمت بنزین بر اساس تصمیم شورای عالی اقتصادی سران قوا، به بروز اعتراض‌های مردمی گسترده در بسیاری از شهرهای ایران انجامید. هرچند در آغاز این اعتراضات در روز ۲۴ آبان، اعتراض علیه افزایش قیمت بنزین بود، اما به سرعت شعارها متوجه مقام‌های جمهوری اسلامی شد.

مقامات ایران تاکنون کشته شدن پنج نفر را تایید کرده‌اند، اما برآوردهای رادیو فردا حکایت از آن دارد که در طول پنج روز اعتراضات دست‌کم ۱۳۸ نفر کشته شده‌اند.

از سرگیری فعالیت هسته‌ای

اسرائیل کاتز همچنین گفته است، ایران اخیرا فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گرفته است. الان زمان فرا رسیده است که جهان به رهبری آمریکا یک تهدید مؤثر نظامی علیه حکومت ایران داشته باشد.

ایران از اردیبهشت امسال در واکنش به خروج آمریکا از برجام و آنچه که عدم پایبندی طرف‌های اروپایی به تعهدات‌شان در این توافق خوانده است، روند عدول از تعهدات هسته‌ایش را آغاز کرده است.

بالا بردن سطح غنی‌سازی، افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده، استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته و فعال کردن دوباره تاسیسات فردو که در برجام نیامده است، از گام‌های ایران در ماه‌های گذشته برای تحت فشار قرار دادن طرف‌های اروپایی بوده است.

با استفاده از جورزالم پست و تایمز اسرائیل؛ خ/ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG