لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۱۷

نزدیکی بیش از پیشِ نتانیاهو به پیروزی در انتخابات مجلس اسرائیل


نتیجه حدود ۹۰ درصد از آرای شمارش شده در انتخابات پارلمانی روز دوشنبه، ۱۲ اسفند، در اسرائیل نشان می‌دهد حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو با ۳۶ کرسی، در صدر فراکسیونی از احزاب راستگرا و مذهبی به ۵۹ کرسی، که نیمی از کرسی‌های مجلس این کشور است، دست یافته است.

هرچند لیکود برای ائتلاف لازم جهت تشکیل دولت دست‌کم به حمایت ۶۱ نماینده از ۱۲۰ عضو کنست نیاز دارد، تقویت چشمگیر این حزب نشان از نوعی رای اعتماد عمومی به شخص بنیامین نتانیاهو دارد.

آرای واقعی شمارش شده با نتایج برآوردهای انجام شده پای صندوق‌ها که روز رای‌گیری از سوی رسانه‌های عمده اسرائیلی انجام شده بود، تطابق زیادی یافته است.

این سومین انتخابات اسرائیل در کمتر از یک سال بود، هرچند که هنوز معلوم نیست پیروزی حزب لیکود و جناح راست و مذهبییون، بن‌بست سیاسی را به طور قطعی برطرف کرده باشد.


بر اساس ۹۰ درصد آرا که تا ظهر سه‌شنبه شمارش شد، جناح میانه و چپ، شامل ۳۲ کرسی حزب آبی- سفید به رهبری ژنرال ذخیره بنی گانتس حداکثر به ۵۵ کرسی می‌رسد. این نتیجه در وضعیت فعلی، ناکامی این جناح محسوب می‌شود. آقای گانتس گفت که حس ناامیدی و سرخوردگی هوادارانش را «درک می‌کند».

حزب راست افراطی و غیرمذهبی «اسرائیل، خانه ما» به رهبری آویگدور لیبرمن، که مدعی تعیین سرنوشت تشکیل دولت بود، با هفت کرسی، در میانه قرار گرفته است اما اگر بنیامین نتانیاهو تا نتایج نهایی به ۶۱ کرسی برسد، نیازی به درخواست از آقای لیبرمن برای ائتلاف با او نخواهد داشت.

اعراب تابع اسرائیل با ۱۵ کرسی، به بزرگ‌ترین پیروزی از آغاز مشارکت در انتخابات این کشور دست یافته‌‌ و به حزب سوم بزرگ مبدل شده‌اند اما دستاورد تاریخی فهرست مشترک آنها که ممکن بود از نخست وزیری بنی گانتس حمایت کنند، به احتمال زیاد در تعیین سرنوشت دولت یهود بی‌تاثیر است.

نتایج نهایی تنها پس از احتساب آرای دیپلمات‎‌های مامور در خارج و نیز سربازان منتشر خواهد شد که ممکن است در سرنوشت آخرین کرسی اثرگذار باشد.

۷۱ درصد از حدود شش و نیم میلیون تن واجدین شرایط در این انتخابات رای دادند که بالاتر از هر انتخاباتی در حدود ۲۵ سال اخیر است.

بنیامین نتانیاهو بامداد سه‌شنبه در میان هواداران ستاد حزب لیکود پیروزی خود و حزبش را «بزرگ‌تر و مهم‌تر» از انتخابات سال ۱۹۹۶ نامید. او اولین بار در انتخابات ۱۹۹۶ که چند ماه بعد از قتل اسحاق رابین، نخست وزیر وقت، برگزار شد، به نخست وزیری رسیده بود.

آقای نتانیاهو گفت، برخلاف گفته مخالفان و رقیبان، افزایش چشمگیر کرسی‌های لیکود نشان داد که دوران «بی‌بی» به سر نیامده است. «بی‌بی» لقب نتانیاهو در زبان مردم اسرائیل است.

هرچند هنوز معلوم نیست که لیکود با وجود افزایش شمار کرسی‌هایش به توان لازم برای تشکیل دولت برسد، آقای نتانیاهو گفت، این تلاش را از سه‌شنبه، ۱۳ اسفند آغاز می‌کند.

با وجود خشنودی عمیق لیکود و رهبر آن از نتیجه این انتخابات تا مرحله کنونی، محاکمه بنیامین نتانیاهو به اتهام فساد در سه پرونده جداگانه از ۲۷ اسفند در دادگاهی در اورشلیم آغاز خواهد شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG