لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۵۷

«پیشرفت» در مذاکرات نتانیاهو و گانتس برای تشکیل دولت ائتلافی


بنیامین نتانیاهو، چپ، رهبر حزب لیکود، و بنی گانتس، راست، رهبر حزب آبی- سفید

چهار هفته بعد از انتخابات پارلمانی اسرائیل، بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیکود و بنی گانتس رهبر حزب آبی- سفید در پایان یک دیدار چند ساعته از «پیشرفت» در تشکیل ائتلاف برای دولت جدید خبر دادند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در بیانیه مشترک دو حزب آمده است که این ‌دو در گفت‌وگوی روز جمعه، ۱۵ فروردین، بر سر «بخش بزرگی از جزئیات تشکیل دولت اضطراری ملی به توافق رسیدند» و مذاکرات حول «مسائل ماهوی و حیاتی» کماکان ادامه خواهد یافت.

در این بیانیه تاکید شده که دو رهبر به تیم‌های مذاکرات دو حزب رهنمود دادند که توافق لازم برای معرفی زودتر دولت به مجلس را آماده کنند.

بنی گانتس در پی این دور از مذاکرات در فیس‌بوک خود نوشت: «چشم‌اندازی جز تشکیل دولت وحدت ملی وجود ندارد» و «پس از تشکیل دولت جدید همگان تغییرات مهم را احساس خواهند کرد».

آقای گانتس در حالی برای قائم مقامی بنیامین نتانیاهو در دولت جدید ابراز آمادگی کرده که رئیس جمهوری اسرائیل بنی گانتس را به تشکیل دولت مکلف کرده بود.

در حالی که انتقادهای شدید گروه منشعبین آبی- سفید از بنی گانتس برای پیوستن به دولتی به نخست وزیری بنیامین نتانیاهو ادامه دارد، وی روز جمعه تاکید کرد که از اصول این حزب «دست نکشیده» است.

اما به نوشته وب‌سایت وای‌نت، ژنرال ذخیره موشه یعلون یکی از منشعبین آبی- سفید روز جمعه گفت رای‌دهندگانی که با امید برکنار کردن بنیامین نتانیاهو به آبی- سفید رای دادند، «انتظار نداشتند که این حزب به ابزاری برای ویران کردن دموکراسی در کشور مبدل شود».

ژنرال یعلون و یائیر لاپید، یکی دیگر از سران آبی- سفید که راه خود را از بنی گانتس و ژنرال گابی اشکنازی جدا کردند، گفته‌اند که بنیامین نتانیاهو از بحران ویروس کرونا برای باقی ماندن در قدرت «سوء استفاده می‌کند».


بنی گانتس پس از آن که بنیامین نتانیاهو هفته گذشته از انتخاب او به عنوان رئیس دوره جدید مجلس حمایت کرد، عملا موجب انشعاب در حزب آبی- سفید شد؛ ۱۸ تن از ۳۳ عضو این حزب راه خود را از بنی گانتس و گابی اشکنازی جدا کردند.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیل، همزمان با معرفی دولت جدید به پارلمان، بنی گانتس از ریاست مجلس کنار خواهد رفت و این مقام مانند یک دهه اخیر به یکی از سیاستمداران لیکود داده خواهد شد و آقای گانتس با حفظ سمت قائم مقام نخست وزیری، به احتمال زیاد وزیر خارجه یا وزیر دفاع خواهد شد.

وزارتخانه‌های کلیدی دیگر مانند دارایی و دادگستری نیز در دست بنی گانتس و یارانش قرار خواهد گرفت.

بنی گانتس استدلال کرده که همزمان با آغاز محاکمه بنیامین نتانیاهو به اتهام فساد، ریاست دولت به او خواهد رسید اما حزب لیکود نسبت به رفع اتهام از آقای نتانیاهو اطمینان دارد.

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که بنیامین نتانیاهو در مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی و با وجود بحران کرونا همچنان اصرار دارد که بلافاصله بعد از آغاز به کار کابینه تازه، کرانه باختری به خاک اسرائیل منضم شود.

بحران کرونا که زمینه تشکیل دولت جدید اسرائیل را بعد از یک سال و نیم بن‌بست سیاسی هموار کرد، تا شنبه، ‌۱۶ فروردین، ۴۳ تن از ۷۵۸۹ اسرائیلی‌ مبتلا به این ویروس را از پای درآورده است.

اسرائیل یکی از سخت‌ترین شرایط قرنطینه را از ماه گذشته برقرار کرده است.

نظر به این که بخش بزرگی از مبتلایان کرونا یهودیان افراطی هستند، ارتش از روز جمعه در شهرهای این مذهبیون مستقر شده و صدها تن از مبتلایان را به مسافرخانه‌ها هدایت کرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG