لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۴۴

اسرائیلی‌های ۵۰ ساله به بالا دوز سوم واکسن کرونا را دریافت می‌کنند


مشروب مجانی، پاداش شهرداری تل‌آویو برای دریافت‌کنندگان واکسن کرونا

اسرائیل اعلام کرد که شهروندان ۵۰ ساله به بالای این کشور دوز سوم واکسن کرونا را دریافت می‌کنند.

وزارت بهداشت اسرائیل شامگاه پنج‌شنبه، ۲۱ مرداد، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تصمیم به توصیه کمیسیون ارشد کارشناسان پزشکی این کشور اتخاذ شده است.

همزمان نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرد که تزریق دوز سوم واکسن، از روزهای آینده به همه افراد ۴۰ ساله به بالا نیز مجاز خواهد شد.

بدین ‌ترتیب اسرائیل نخستین کشور جهان است که به شهروندان میانسال خود دوز سوم واکسن خواهد داد.

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، از کشورها خواسته بود که از تزریق دوز سوم واکسن خودداری کرده تا این امکان را فراهم کنند که درصد بزرگی از مردم دنیا واکسینه شوند.

برخی شخصیت‌های اجتماعی در آمریکا و اروپا نیز از دولت‌ها خواسته‌اند که واکسن‌های اضافی خود را به سایر کشورها که در بحران کرونا هستند، هدیه کنند و تنها به فکر مردم خود نباشند.

اما اسرائیل این درخواست را نادیده گرفته و تامین سلامت مردم خود را واجب‌تر دانسته ‌است. آمریکا نیز این درخواست آقای آدهانوم را رد کرده است.

حدود یک میلیون تن از افراد ۶۰ ساله به بالای اسرائیل در دو هفته اخیر دوز سوم را دریافت کردند و واکسینه شدن این رده سنی کماکان ادامه دارد.

این در حالی است که بیش از ۸۰ درصد از شهروندان ۱۸ ساله به بالای اسرائیل تا پیش از این دو دوز کامل واکسن را دریافت کرده و صدها هزار تن از نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله نیز واکسن فایزر گرفته‌اند.

شرکت فایزر- بیون‌تک سه هفته پیش تزریق دوز سوم را برای تقویت ایمنی بدن در برابر گونه‌های جهش‌یافته کرونا توصیه کرد.

نفتالی بنت در تماس با آلبرت بورلا، مدیرکل شرکت فایزر، با گرفتن این اطمینان که محموله‌های کافی واکسن جدید فایزر به اسرائیل تحویل داده خواهد شد، گفت کشورش نیز نتایج عملی تصمیم خود را در خصوص تزریق دوز سوم واکسن به میانسالان و سالمندان در اختیار شرکت فایزر قرار خواهد داد.

اسرائیل در کنار استرالیا، نیوزیلند و سنگاپور یکی از کشورهای موفق جهان در غلبه بر ویروس کرونا از نوع اولیه آن بود و بخش‌های کرونا در تقریبا تمامی بیمارستان‌ها از ماه‌ها قبل برچیده شده و زندگی به روال کاملا عادی بازگشته بود.

اما در روزهای اخیر حدود پنج تا شش هزار نفر از جمعیت ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری آن به کرونا مبتلا شدند.

مرگ و میر روزانه در روزهای گذشته بین دو تا ۲۱ نفر در نوسان، و شمار کلی تلفات کرونا در این کشور در یک‌سال و نیم اخیر ۶۶۱۱ تن بوده است.

اسرائیل این هفته حدود دو میلیارد «شِکِل»، معادل ۶۲۵ میلیون دلار، برای تقویت بیمارستان‌هایش اختصاص داد.

حدود ۴۷۰ بیمار در بخش‌های کرونایی در بیمارستان‌های پیشرفته این کشور بستری هستند که تا ظهر جمعه ۷۵ تن از آنها زیر دستگاه تنفسی بودند.

چرخش ویروس دلتا بعد از بازگشت ده‌ها هزار گردشگر اسرائیلی از سفر به خارج سرعت گرفت.

دولت اسرائیل مقررات را تشدید کرده و از جمله سفر به ده‌ها کشور را ممنوع و برای آن، جریمه‌های سنگینی معادل حدود ۱۵۵۰ دلار آمریکا تعیین کرده است. ممنوعیت سفر گردشگران خارجی به اسرائیل از یکسال و نیم پیش کماکان ادامه دارد.

استفاده از ماسک در اماکن سربسته دوباره اجباری شده و هزاران نیروی پلیس با گشت قوی، برای خاطیان، شامل نوجوانان، جریمه سنگین مالی صادر می‌کنند.

با این حال، نفتالی بنت گفته است که مقررات منع آمد و شد در سراسر اسرائیل را برای یک تا دو ماه بررسی خواهد کرد. این احتمال مطرح است که منع تردد همزمان با اعیاد پاییزه یهودیان وسال نو عبری همزمان باشد.

اسرائیل تزریق دوز سوم واکسن به شهروندان را در حالی شامل میانسالان کرد که سازمان غذا و داروی آمریکا پنج‌شنبه شب اعلام کرد که تزریق دوز سوم را تنها برای افراد دارای ضعف ایمنی توصیه می‌کند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG