لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۴۱

اسرائیل یک پهپاد سوریه را سرنگون کرد


نمایی از بلندی‌های جولان و استقرار نیروهای اسرائیل

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد یک پهپاد را که از سوریه وارد حریم هوایی این کشور شده سرنگون کرده است.

همزمان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، برای گفتگو با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و بزرگترین حامی رژیم بشار اسد در مورد پیشروی‌های اخیر ارتش سوریه در مناطق پرتنش مرزی به مسکو رفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفت برای سرنگون کردن پهپادی که آژیرهای پدافند هوایی در بلندی‌های جولان و مناطق همجوار در مرزهای اردن را به صدا درآورد یک موشک پاتریوت شلیک شده است. این دومین مورد از سرنگون شدن پهپادهای سوریه در این نواحی مرزی طی ماه‌های اخیر است.

ارتش اسرائیل در بخشی از بیانیه خود افزود «پهپاد از خاک سوریه به مرزهای اسرائیل نفود کرد» ولی مشخص نکرد که این پهپاد در بلندی‌های جولان و یا نقطه دیگری سرنگون شده است.

اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی با سوریه بخش گسترده‌ای از بلندی‌های جولان را تصرف و آن را به خاک خود ضمیمه کرد هر چند جامعه بین المللی آن را به رسمیت نشناخته است.

یک مقام امنیتی اسرائیل گفت، پلیس برای پیدا کردن باقی‌مانده‌های این پهپاد در دریاچه طبریه که در دامنه بلندی‌های جولان واقع شده مشغول تجسس است.

ارتش اسرائیل از زمان آغاز پیشروی نیروهای دولتی سوریه به سوی مناطق تحت کنترل شورشیان در جوار بلندی‌های جولان و مرزهای اردن در حالت آماده باش بوده است.

اسرائیل نگران است که ارتش سوریه در این مناطق نیرو مستقر کرده و یا به نیروهای تحت فرمان ایران و حزب الله لبنان اجازه دهد در نزدیکی مرز اسرائیل مستقر شوند.

همزمان بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه برای گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین رهبر روسیه به مسکو رفت. روسیه تاکنون حملات اسرائیل به نیروهای تحت فرمان ایران و یا حزب الله در خاک سوریه را نادیده گرفته ولی در عین حال با صراحت نشان داده که به خطر افتادن حاکمیت بشار اسد را تحمل نخواهد کرد.

آقای نتانیاهو قبل از سفر به مسکو گفت: «ما در مورد وضعیت سوریه، ایران و ضرورت‌های امنیتی اسرائیل گفت‌وگو خواهیم کرد. من برای تماس مستقیم و بدون واسطه و مناسبات عالی با رییس جمهور روسیه ارزش فراوانی قایل هستم.»

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند که اسرائیل تهدید کرده اگر نیروهای دولتی سوریه به مناطق حائل پيرامون بلندی‌های جولان که بر اساس یک توافق رفع تخاصم و زیر نظر سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۴ تعیین شده است وارد شوند به آنها حمله خواهد کرد.

در عین حال اسرائیل روز سه‌شنبه اشاره کرد که برقراری مناسبات با سوریه تحت حاکمیت بشار اسد را در نظر خواهد گرفت. این موضع‌گیری اسرائیل نشانه مهمی از تثبیت قدرت بشار اسد همزمان با شکست و عقب‌نشینی‌های شورشیان است.

سوریه تحت حاکمیت خانواده اسد در سال ۲۰۰۰ در آمریکا با اسرائیل مذاکرات مستقیم و در سال ۲۰۰۸ نیز مذاکراتی غیرمستقیم با میانجی‌گری ترکیه انجام داده است. هدف مذاکرات بازگرداندن کامل یا بخش‌هایی از بلندی‌های جولان به سوریه بود.

دولت بنیامین نتانیاهو با صراحت اعلام کرده که حاضر نیست بلندی‌های جولان را پس بدهد و تلاش می‌کند که آمریکا مالکیت اسرائیل براین مناطق را به رسمیت بشناسد.

روز ۲۴ ژوئن نیز ارتش اسرائیل اعلام کرد برای مقابله با پهپادی که از سوریه به سمت حریم هوایی این کشور در پرواز بوده یک موشک پاتریوت شلیک کرده است ولی از قرار معلوم این پهپاد سرنگون نشد و توانست به سلامت بازگردد. یک فرمانده نظامی سوریه گفت ماموریت این پهپاد عملیات محلی بوده است.

منبع: خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن
XS
SM
MD
LG