لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۱۹

وزارت خارجه ایران از «بررسی» به تعویق افتادن اعدام احمدرضا جلالی خبر داد


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران دربارهٔ حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی سوئدی زندانی در ایران، می‌گوید که «درخواست داده‌اند اجرای حکم در زمان دیگری انجام شود که در حال بررسی است.»

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه در نشست خبری خود مدعی شد که احمدرضا «جلالی سه سال قبل دستگیر شده و حکم امنیتی دارد و از طریق یکی از کشورهای اروپایی بر ضد امنیت ملی ایران کار کرده و باعث خسارات جانی علیه دانشمندان ما شده‌است. برخی گروکشی‌ها قابل قبول نیست. حکم جلالی صادر شده است.»

او با وجود این اضافه کرد: «درخواست داده‌اند اجرای حکم در زمان دیگری انجام شود که در حال بررسی است. قوه قضائیه این کار را پیگیری می‌کند.»

سعید خطیب‌زاده در مورد کسانی که «درخواست داده‌اند» اطلاعاتی نداد، اما چهار روز پیشتر، انریکه مورا، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا، در پایان سفر به تهران روز جمعه خبر داده بود که از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی را متوقف کنند.

آقای مورا در توییتی که صبح جمعه، ۲۳ اردیبهشت، منتشر کرد همچنین نوشت که از مقامات ایران خواسته است که آقای جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی سوئدی، را «بر اساس بشردوستی» آزاد کنند.

احمدرضا جلالی، پزشک و استاد دانشگاه ایرانی‌تبار و شهروند سوئد است که در سال ۱۳۹۵ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران به اتهام «جاسوسی و فروش اطلاعات به اسرائیل» و «فساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شد. او اما این اتهامات را همواره رد کرده است.

همزمان با اعتصاب غذای فرهاد میثمی، زندانی سیاسی، و شمار دیگری از فعالان مدنی و اجتماعی در داخل و خارج از زندان در اعتراض به اعلام اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، کاربران شبکه‌های اجتماعی از روز چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت با هشتگ «جان، سپر جان» خواستار توقف حکم اعدام او شده‌اند.

با وجود آن که حکومت ایران در سال‌های اخیر تعداد زیادی از اتباع خارجی و ایرانی‌های دوتابعیتی را به اتهام‌های گوناگون بازداشت و مبادله کرده و این رویه حکومت بارها از سوی دولت‌ها و سازمان‌های حقوق بشری در سراسر دنیا محکوم و به «گروگان‌گیری» و «باج‌خواهی» با هدف «پیشبرد اهداف سیاسی» تعبیر شده است، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، همواره در نشست‌های خبری خود کشورهای غربی را متهم به «گروکشی» می‌کند.

XS
SM
MD
LG