لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۳۹

ترامپ می‌گوید تصمیم گرفته تقریبا «همه» اسناد مربوط به ترور کندی را منتشر کند


کندی و همسرش ساعتی پیش از ترور؛ ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ در دالاس (ایالت تگزاس)

رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید او تصمیم گرفته به‌جز برخی جزئیات مانند نام‌ها یا آدرس افرادی که هنوز زنده هستند، همه مدارک مربوط به ترور جان اف. کندی، رئیس‌جمهوری پیشین کشورش را، در اختیار عموم قرار دهد.

دونالد ترامپ، شـشم آبان ماه، در پست‌هایی در توئیتر گفته پس از «مشورت دقیق» با تیم مشاوران امنیتی خود و دیگر نهادها، تصمیم گرفته تا اجازه انتشار تقریبا تمامی مدارک مربوط به ترور سال ۱۹۶۳ را منتشر کند.

آقای ترامپ می‌گوید قصد دارد با این کار به «تمامی تئوری‌های توطئه پایان دهد». رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرده برخی از جزئیات «نام‌ها… و آدرس‌های مربوط به هر فردی که هنوز زنده‌است» در اختیار عموم قرار نخواهد گرفت.

دونالد ترامپ برای تصمیم‌گیری نهایی با سازمان اطلاعات مرکزی، رئیس امور اداری کاخ سفید و شماری دیگر نهادها، مشورت کرده‌است.

چند روز پیش رئیس‌جمهوری ایالات متحده اجازه داد تا تقریبا سه‌هزار سند مربوط به ترور کندی، پس از مهلتی که ۲۵ سال پیش به پایان رسیده بود، منتشر شود.

با این حال تاخیر در انتشار شماری از اسناد، به این خاطر که -به گفته ترامپ- «چاره‌ دیگری نبود» جز این‌که آن‌ها را به دلیل نگرانی‌های اف‌بی‌آی و سی‌آی‌ای مخفی نگه دارد، بر خلاف تصور عموم و انتظارات موجود بود.

سپس کاخ سفید اعلام کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا از نهادها خواسته‌است تا ارزیابی خود را در مورد اسناد در بازه زمانی شـش ماهه اعلام کنند. در حال حاضر هنوز مشخص نیست آیا نهادهای مربوطه به ارزیابی این مدارک اقدام کرده‌اند و یا این‌که اسناد بعدی چه زمانی در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

بسیاری از پژوهشگران می‌گویند آن‌ها انتظار ندارند در این اسناد، جزئیات مهم تازه‌ای در مورد چرایی و چگونگی ترور کندی به‌دست لی هاروی اسوالد، درز پیدا کند. تروری که در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ در دالاس (ایالت تگزاس) رخ داد.

انتظار می‌رود برخی از اسناد، به‌طور مشخص مربوط به تلاش‌های سی‌آی‌ای و اف‌بی‌آی شود در این مورد که اسوالد در جریان سفر خود در سپتامبر ۱۹۶۳ به مکزیک، چه نوعی تماسی با جاسوسان کوبا و شوروی داشته‌است.

نزدیک به ۲۹۰۰ سند از مدارک مربوط به ترور جان اف. کندی، روز پنج‌شنبه گذشته از حالت محرمانه خارج شد و در دسترس عموم قرار گرفت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG