لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۸

انتقاد معاون ارشاد از حضور سینماگران ایرانی در جشنواره دبی


بهمن فرمان‌آرا از سوی معاون سينمايی وزارت ارشاد اسلامی به نداشتن حميت ملی متهم شده است.
جواد شمقدری، معاون سينمايی وزارت ارشاد ایران، روز چهارشنبه با انتقاد از بهمن فرمان‌آرا، کارگردان سرشناس ايرانی، به دليل پذيرفتن رياست هيئت داوران ششمين جشنواره بين‌المللی فيلم دبی تاکيد کرد که هنرمندان ايرانی حاضر در اين جشنواره بايد در اين مورد پاسخ دهند.

آقای شمقدری در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا، گفت: «بايد از افرادی همچون بهمن فرمان‌آرا که رياست هيئت داوران جشنواره فيلم کشوری را [پذیرفته] که سال‌هاست بر سر سه جزيره با کشور ما مناقشه داشته و خليج ‌فارس را خليج‌ عربی می‌‌نامد بپرسيد اگر به ايرانی بودن خود می‌‌باليد، چرا در اين جشنواره حضور يافتيد و به‌ هر حال بايد از سوی هنرمندان حاضر در جشنواره دبی به اين سوالات پاسخ داده شود.»

اظهارات معاون سینمایی وزارت ارشاد در حالی است که بهمن فرمان‌آرا پيش از اين در واکنش به انتصاب جواد شمقدری به این مقام گفته بود تا زمانی که شمقدری در اين سمت باشد او فيلمی نخواهد ساخت و فيلمنامه‌ای را برای تصويب به وزارت ارشاد نخواهد فرستاد.

جواد شمقدری در گفت‌وگو با ایرنا همچنین گفته است: «قطعا کشورهايی همچون امارات متحده عربی در برابر ما کوتاه نمی‌‌آيند و برنامه‌های بسياری برای رقابت با بخش فرهنگی ايران دارند. با توجه به کاهش ظرفيت‌های اقتصادی در کشور امارات و ‌به‌خصوص شهر دبی، اين کشور به‌ دنبال استفاده از ظرفيت‌های فرهنگی موجود است و جشنواره فيلم دبی نيز در اين راستا ترتيب يافت. هشدار اين جشنواره امروز برای هنرمندان ماست و بايد از برخی هنرمندان و سينماگران پرسيد به چه دليل با حضور خود به اين جشنواره رونق بخشيدند و مگر آنان حميت ملی خود را فراموش کرده‌اند؟»

در ششمين دوره اين جشنواره که اواخر آذرماه به پایان رسید، فيلم سينمايی «کشتزارهای سپيد» از ایران به کارگردانی محمد رسول‌اف جايزه بهترين بازيگر مرد و جايزه ويژه هيئت داوران را از آن خود کرد. اين فيلم بدون پروانه ساخت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ساخته شده بود.

در پی اعلام خبر موفقيت اين فيلم در جشنواره بين‌المللی دبی، عليرضا سجادپور نیز به‌تندی به سينماگران ايرانی هشدار داد و گفت: «به گذشته كاری ندارم، اما به ‌عنوان عضوی از تيم جديد مديريتی سينمای ايران بار ديگر اعلام می‌‌كنم با کلیه هنرمندانی که با یک فیلم بدون پروانه ساخت همکاری کنند برخورد می‌شود و از این پس آنها مورد تنبیه این اداره کل قرار خواهند گرفت.»

او به خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس گفت: «اگر خاطرتان باشد من بلافاصله در روزهای اول شروع مدیریتم در اداره کل نظارت و ارزش‌یابی روی این موضوع تاکید کرده بودم.»

پيشتر نيز جواد شمقدری با اشاره به نحوه حضور هنرمندان ايرانی در جشنواره‌های بين‌المللی از جمله جشنواره ونيز هنرمندان و جشنواره‌های خارجی را تهدید به تحریم کرده بود.

آقای شمقدری گفته بود: «جشنواره‌های جهانی بايد بدانند اگر بخواهند مكان نمايشی برای جريان‌های براندازانه عليه نظام باشند، تصميم تحريم شركت در جشنواره‌ها از سوی هنرمندان و مسئولان گرفته خواهد شد.»

این در حالی است که از هنگام برگزاری انتخابات رياست جمهوری و حوادث پس از آن، فشار بر سينماگران ايرانی، به‌ویژه آنها که از نامزدی میرحسین موسوی حمایت کرده بودند، افزايش يافته است.

بخش عمده‌ای از هنرمندان ايرانی در جريان انتخابات از مهدی کروبی و ميرحسين موسوی، دو نامزد رقيب محمود احمدی‌نژاد، حمايت و از سياست‌های فرهنگی دولت آقای احمدی‌نژاد به‌تندی انتقاد کرده بودند.

همچنین در ماه‌های اخير، فاطمه معتمدآريا، بازيگر، و جعفر پناهی و مجتبی ميرتهماسب، دو کارگردان ايرانی، ممنوع‌الخروج شده بودند که اين اقدام با واکنش‌های منفی گسترده‌ای در داخل و خارج از ايران مواجه شد.

دادستان تهران روز اول دی‌ماه بدون دادن هیچ توضيحی درباره اتهامات مطرح شده علیه این هنرمندان اعلام کرد که حکم ممنوعیت خروج خانم معتمد آريا لغو شده، اما پرونده دو سينماگر ديگر به دادگاه ارسال خواهد شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG