لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۵۲

رئیس پیشین سازمان محیط زیست: در صورت خشک‌شدن دریاچه ارومیه باید تبریز را تخلیه کرد


نمایی از دریاچه ارومیه که به گفته یک مقام محلی، هم‌اکنون ۹۵ درصد از سطح آن خشک شده است
نمایی از دریاچه ارومیه که به گفته یک مقام محلی، هم‌اکنون ۹۵ درصد از سطح آن خشک شده است

رئیس پیشین سازمان محیط زیست ایران می‌گوید اگر دریاچه ارومیه خشک شود مردم تبریز باید این شهر را تخلیه کنند.

بر اساس اظهارات عیسی کلانتری، اگر دریاچه ارومیه خشک شود، «چهار میلیون نفر را باید از تبریز و شهرهای اطراف آن تخلیه کرد، چرا که بیشتر از ۱۰ سال نمی‌توانند غبار نمکی را تحمل کنند».

به گزارش سایت خبرآنلاین، او افزود: پیشتر در جلسه توجیهی به حسن روحانی رئیس‌جمهوری سابق کشور گفته است که اگر دریاچه ارومیه خشک شود گردوغبار نمکی تا ۴۰۰ کیلومتر شعاع دریاچه خواهد رفت: «جابجایی شهر تبریز شاید ۵۰۰ میلیارد دلار هزینه داشته باشد. توانش را ندارید، امکاناتش رو ندارید. روحانی گفت هزینه احیای دریاچه ارومیه چه قدر است؟ گفتم حداکثر یک میلیارد دلار».

هزینه یک میلیارد دلاری معادل تنها پنج روز درآمد صادرات نفت ایران در وضعیت غیرتحریمی است؛ یعنی صادرات روزانه ۲.۵ میلیون بشکه.

همچنین احتراز دولت از تخصیص یک میلیارد دلار سرمایه برای احیای این دریاچه در حالی است که اخیرا حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده پیشین مجلس، از بدهی ۳۰ میلیارد دلاری سوریه به ایران به خاطر کمک‌های مالی جمهوری اسلامی به این کشور طی یک دهه گذشته خبر داد.

عیسی کلانتری مرداد پارسال نیز با متهم کردن مسئولان جمهوری اسلامی به سطحی‌نگری در قبال وضعیت این دریاچه، هشدار داده بود که دریاچه ارومیه به هر قیمت، حتی به بهای خشکاندن کشاورزی منطقه، باید احیا شود زیرا، به گفته او، خشک شدن دریاچه ارومیه پیامدهای امنیتی خواهد داشت و هیچ حکومتی نمی‌تواند در کشور دوام بیاورد.

پیشتر مدیرکل بحران آذربایجان غربی اعلام کرده بود که هم‌اکنون ۹۵ درصد از سطح این دریاچه خشک شده است.

XS
SM
MD
LG