لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۲۴

درگیری صدها تظاهر کننده و پلیس در کشمیر هند


تظاهرات اعتراضی روز جمعه در سرینگر

در کشمیر تحت کنترل هند روز جمعه ۲۵ مرداد صدها نفر تظاهرکننده با نیروهای پلیس درگیر شدند. به گفته یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه که در محل بوده نیروهای پلیس با گاز اشک آور و تفنگ های بادی به سوی تظاهرکنندگان شلیک کردند.

این درگیری پس از تظاهرات چندین هزار نفره مردم در سرینگر، شهر اصلی ایالت جامو و کشمیر آغاز شد. دولت هند ۱۲ روز پیش خودگردانی ویژه این ایالت را لغو کرد و از آن زمان شهر سرینگر از نظر امنیتی به شدت کنترل می شود.

تاکنون خبری از مجروح شدن مردم در درگیری با پلیس منتشر نشده است.

راهپیمایی تظاهرکنندگان در یکی از محلات شهر سرینگر به نام سورا برگزار شد که از هفته پیش و اعلام تصمیم تعجب آور دولت هند همواره محل تظاهرات اعتراضی بوده است.

پلیس تلاش می کرد صدها تظاهر کننده را که می خواستند در خیابان اصلی راهپیمایی کنند پراکنده کند.

همزمان با شروع تیراندازی پلیس با تفنگ های بادی به سوی تظاهرکنندگان، مردم به سوی آنها سنگ پرتاب کردند و با استفاده از ورق های حلبی و تابلوی مغازه به عنوان سپر از خود محافظت می کردند.

با تجمع هزاران نفر از زنان و مردان در یک زیارتگاه یک پهپاد در آسمان منطقه در حال گشت زدن بود.

یکی از تظاهرکنندگان به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت:«هدف ما شکستن این محاصره و رسیدن به مرکز شهر است ولی پلیس با استفاده از زور می خواهد ما را متوقف کند.» او افزود در درگیری های روز پنجشنبه معترضان با ماموران پلیس و شبه نظامیان هند سه نفر مجروح شده اند.

وقوع درگیری های مشابهی در سایر نقاط دره کشمیر گزارش شده است. این نواحی طی دهه های اخیر مرکز مقاومت در برابر حاکمیت دولت هند بوده و حدود دو هفته است که تمامی ارتباطات در این منطقه قطع شده است.

در شهرهای اصلی در سراسر ناحیه جامو و کشمیر مقررات منع تجمع و رفت و آمد در شب برقرار شده و نیروهای دولتی فقط به افرادی که مدارک ویژه تردد دارند اجازه رفت و آمد می دهند.

نیروهای دولتی با ساختن موانع بزرگ و کشیدن سیم خاردار جاده ها را بسته اند. اجازه تجمع بزرگ داده نمی شود و برای دومین جمعه پیاپی اکثر مساجد منطقه بسته بود.

یک تظاهرکننده دیگر گفت:«ما چیزی را می خواهیم که مال ماست. ما برای چیزی التماس نمی کنیم. فقط می خواهیم که دولت هند به وعده خود عمل کند. تا زمانیکه به استقلال کامل نرسیم آرام نخواهیم نشست.»

تظاهرکنندگان در راهپیمایی روز جمعه پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود «هند، به خانه ات برگرد.»

با استفاده از رویترز؛ ش.ر

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG