لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۵۹

حزب دموکرات برنده انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق شد


مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان عراق

بر اساس اعلام نتایج انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق، حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی با کسب ۴۵ کرسی در صدر قرار گرفت.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه، ۲۹ مهر، این آرا را به نقل از کمیته عالی انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق منتشر کرده است.

حزب دموکرات کردستان در حال حاضر نیز حزب حاکم در دولت منطقه‌ای اقلیم است.

حزب اتحادیه میهنی کردستان به عنوان رقیب همیشگی حزب دموکرات کردستان نیز با کسب ۲۱ کرسی در جایگاه دوم این انتخابات قرار گرفته است.

انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق روز ۳۰ سپتامبر برگزار شد، اما بدلیل طرح بیش از یک‌هزار شکایت، اعلام نتایج نهایی آن به تاخیر افتاد.

رویترز نوشته است ضعف احزاب اپوزیسیون در اقلیم کردستان عراق موجب شده این دو حزب تقریبا سه دهه قدرت را در این منطقه در دست داشته باشند.

پیشتر نیز پیشی‌بینی شده بود که در انتخابات پارلمانی اقلیم، رقابت اصلی بین دو حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق و حزب دموکرات کردستان عراق باشد و سایر احزاب بخت چندانی برای غلبه بر این دو حزب نداشته باشند.

این دو حزب که در دهه ۹۰ با یکدیگر درگیری نظامی داشتند، سال‌هاست که با همکاری یکدیگر، منطقه اقلیم را اداره می‌کنند، اما قدرت برتر این منطقه در دست حزب مسعود بارزانی است.

حزب گوران (تغییر) که جدی‌ترین حزب اپوزیسیون کردستان عراق به‌شمار می‌آید، تنها موفق به کسب ۱۲ کرسی از یکصد و یازده کرسی پارلمان در این انتخابات شده است.

این انتخابات یک سال پس از برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق برگزار شد. این همه‌پرسی با آنکه در صندوق موفقیت‌آمیز بود، اما در اجرا شکست خورد.

سپتامبر سال گذشته مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان عراق، با وجود مخالفت دولت مرکزی عراق، ترکیه و ایران، یک همه‌پرسی برای استقلال کامل کردستان عراق که دارای شش میلیون نفر جمعیت است، برگزار کرد که ۹۳ درصد رای‌دهندگان موافق استقلال این منطقه بودند.

برگزاری همه‌پرسی استقلال، تنش میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان را افزایش داد و در عین حال ایران و ترکیه که مرز‌های مشترکی با اقلیم کردستان دارند، به تندی به آن واکنش نشان دادند.

منابع: رویترز و رادیو فردا؛ ب.ب / پ.پ

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG