لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۴۶

علی خامنه‌ای خواستار مقابله با «طرح تجزیه یمن» شد


علی خامنه‌ای در دیدار با محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه ۲۲ مرداد ضمن حمایت از حوثی‌های یمن خواستار گفت‌گوهای «یمنی-یمنی» برای مقابله با آنچه که «طرح تجزیه یمن» خواند، شد.

به دنبال تصرف صنعا، پایتخت یمن توسط حوثی‌ها در سال ۱۳۹۴، ائتلاف عربی به رهبری عربستان برای مقابله با پیشروی حوثی‌ها و همچنین حمایت از دولت عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری قانونی یمن، در این کشور دخالت نظامی کرد.

رویترز می‌گوید، جنگ داخلی یمن تاکنون ده‌ها هزار نفر کشته برجای گذاشته و این کشور فقیر را تا آستانه قحطی سوق داده است. از درگیری‌ها در یمن عمدتا به عنوان جنگ نیابتی بین ایران و عربستان یاد می‌شود.

علی خامنه‌ای روز سه شنبه در دیدار با محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن، که به «حوثی‌ها» معروف هستند، «ضمن اعلام حمایت از مجاهدت زنان و مردان مؤمن و مقاوم یمن»، گفت: مردم یمن «با روحیه مجاهدت و ایستادگی که در این پنج سال از خود نشان داده‌اند، آینده خوبی را در پیش دارند، دولتی قوی را تشکیل خواهند داد و در چارچوب آن دولت، به پیشرفت خواهند رسید.»

رهبر جمهوری اسلامی در نخستین دیدار خود با یک هیات بلند پایه حوثیها در تهران، «سعودی‌ها و اماراتی‌ها» را متهم کرد که «بدنبال تجزیه یمن هستند» و خواستار آن شد که حوثی‌ها «با قدرت در مقابل این توطئه» بایستند و «باید از یمنِ یکپارچه، متحد و با تمامیت ارضی حمایت کرد».

علی خامنه‌ای گفته است:«حفظ یکپارچگی یمن با توجه به عقاید دینی و قومیت‌های مختلف این کشور نیازمند گفتگوهای یمنی ـ یمنی است.»

به گزارش رسانه‌های ایران هیات حوثی‌ها حامل نامه‌ای از سید عبدالملک بدرالدین، رهبر جنبش انصارالله، به علی خامنه‌ای بوده است.

طی روزهای اخیر اختلاف بین نیروهای مورد حمایت عربستان و امارات باعث شد تا عدن پایتخت موقت دولت قانونی یمن شاهد درگیری‌های شدید باشد. گفته می شوددر درگیری‌ها روزهای اخیر در عدن دست کم ۴۰ نفر کشته شدند.

نیروهای جدایی‌طلب جنوب یمن یا «مجلس انتقالی جنوب» مورد حمایت امارات روز شنبه توانستند کنترل پایگاه‌های نظامی و کاخ ریاست جمهوری در عدن را به دست بگیرند و نیروهای وابسته دولت عبد ربه منصور هادی را که مورد حمایت ائتلاف عربستان است از شهر عدن بیرون برانند.

امارات به عنوان متحد اصلی عربستان در جنگ در یمن که نیروی زمینی به این کشور اعزام کرده، در ماه‌های اخیر میزان نیروهای خود را در یمن کاهش داده است.

حوثی‌ها که صنعا، پایتخت، و بخش‌های پرجمعیت یمن را در کنترل خود دارند، از حمایت جمهوری اسلامی برخوردارند و با ائتلاف به رهبری عربستان در حال جنگ هستند.

با استفاده از خبرگزاری فارس، رویترز و رادیو فردا، خ

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG