لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۴۱

امارات خواستار حل و فصل تنش بر سر عدن از طریق گفت‌وگو شد


ولیعهد امارات روز دوشنبه با پادشاه عربستان دیدار کرد.

ولیعهد امارات متحده عربی روز دوشنبه ۲۱ مرداد در دیدار با پادشاه عربستان در منا از طرف‌های درگیر در عدن، مقر دولت قانونی یمن، خواست تا اختلافات خود را از طریق گفت‌وگو حل و فصل کنند.

نیروهای جدایی‌طلب جنوب یمن یا «مجلس انتقالی جنوب» روز شنبه توانستند کنترل پایگاه‌های نظامی و کاخ ریاست جمهوری در عدن را به دست بگیرند و نیروهای وابسته دولت عبد ربه منصور هادی را که مورد حمایت ائتلاف عربستان است از شهر عدن بیرون برانند.

شیخ محمد بن زاید آل‌نهیان، ولیعهد امارات دو روز پس از سقوط عدن با سفر به عربستان با ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه این کشور دیدار کرد.

در بیانیه‌ای که در خبرگزاری دولتی امارات در خصوص این دیدار منتشر شده، آمده است: عربستان و امارات از طرف های درگیر در عدن خواستند تا گفت وگو را در اولویت قرار دهند و مصلحت کشور یمن و مردم را در نظر بگیرند.

شیخ محمد بن زاید آل‌نهیان همچنین گفته است که عربستان و امارات در مواجهه با نیروهایی که امنیت منطقه را تهدید می‌کنند، در کنار یکدیگر ایستاده‌اند.

رویترز می‌گوید به رغم این که امارات کوشید که موضوع عدن را کم اهمیت جلوه دهد، اما شیخ محمد بن زاید آل‌نهیان در این دیدار از جدایی طلبان جنوب یمن نخواست تا مواضعی را که روز شنبه تصرف کرده‌اند، تخلیه کنند.

ولیعهد امارات همچنین از ابتکار عربستان برای دعوت از طرف‌های درگیر در عدن برای مشارکت در نشستی در عربستان تقدیر کرده است.

در همین زمینه، عیدروس الزبیدی، رهبر جدایی‌طلبان جنوب یمن، با شرکت در نشست اضطراری در عربستان در خصوص عدن موافقت کرده است.

عیدروس الزبیدی همچنین تاکید کرده است که نیروی‌های وی همچنان از ائتلاف به رهبری عربستان برای مبارزه با شبه نظامیان حوثی حمایت می‌کنند.

به گزارش رویترز در درگیری‌ها روزهای اخیر در عدن دست کم ۴۰ نفر کشته شدند.

به دنبال درگیری های اخیر در عدن، سازمان ملل تعداد نیروهای خود را در این شهر بندری کاهش داده است.

در سال ۲۰۱۴ به دنبال تصرف صنعا توسط شبه نظامیان حوثی، دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور قانونی و مورد حمایت نهادهای بین المللی شهر بندری عدن در جنوب یمن را به طور موقت پایتخت خود نامیدند.

عیدروس الزبیدی تصریح کرده است که به دنبال حمله موشکی حوثی ها، جدایی طلبان چاره ای جز تصرف عدن نداشتند.

نیروهای طرفدار «مجلس انتقالی جنوب» خواهان جدایی جنوب یمن و تشکیل دولتی مستقل هستند.

با استفاده از رویترز، الجزیره و العربیه؛ خ/ت

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG