لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۳۹

کره شمالی هشدار داد توافق ترامپ و کیم به «کاغذ بی‌خط» تبدیل می‌شود


پس از نشست سال گذشته ترامپ و کیم در سنگاپور، دو رهبر در پایتخت ویتنام نیز دیدار کردند که نتیجه مشخصی نداشت.

در آستانه سالگرد دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور، پیونگ‌یانگ بار دیگر از ایالات متحده خواست تا رویکرد سیاسی خود را تغییر دهد، و هشدار داد در غیر این ‌صورت توافق ترامپ و کیم ممکن است به «یک کاغذ بی‌خط» تبدیل شود.

این دومین هشدار کره شمالی در روزهای اخیر، و در آستانه سالگرد مذاکرات دونالد ترامپ و کیم جونگ‌اون است، که در رسانه‌های خارج از آن کشور بازتاب پیدا می‌کند. هرچند رئیس‌جمهوری کره جنوبی به‌تازگی ابراز امیدواری کرده که مذاکرات از سر گرفته شوند.

در تازه‌ترین بیانیه منتشرشده در «خبرگزاری مرکزی کره»، خبرگزاری رسمی کره شمالی، آمده است که «سیاست‌های یک‌جانبه و متکبرانه آمریکا، هرگز موثر واقع نخواهد شد، چراکه جمهوری دمکراتیک خلق کره (کره شمالی) برای استقلال خود ارزش قائل است».

در بخشی دیگر از این بیانه آمده است بیانیه مشترک چهار بندی ترامپ و کیم در سال گذشته در سنگاپور، که وعده حرکت در مسیری تازه داده بود «با خطر تبدیل شدن به کاغذی بی‌خط و نوشته روبه‌رو شده‌است»، چراکه به گفته خبرگزاری کره شمالی «ایالات متحده چشم به اجرای آن بسته است».

هفته پیش نیز وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای از آمریکا خواسته بود «رویکرد و روش فعلی محاسبات» خود در مورد پیونگ‌یانگ را تغییر دهد و افزوده بود «صبر ما حدی دارد».

سال پیش در ۲۲ خرداد، دونالد ترامپ و کیم جونگ‌اون، در سنگاپور دیدار و بر سر حرکت به سوی پاکسازی شبه‌جزیره کره از جنگ‌افزار اتمی، توافق کردند. بعد از آن دو رهبر در هانوی، پایتخت ویتنام نیز دیدار کردند که نتیجه مشخصی نداشت.

دونالد ترامپ در کنفرانس خبری پس از مذکرات هانوی گفته بود کره شمالی «خواستار لغو تحریم‌ها بود»، اما در حال حاضر چنین چیزی شدنی نیست: «آن‌ها می‌خواهند اقداماتی انجام دهند، ولی این اقدامات آن‌چه ما می‌خواهیم نیست».

واشینگتن تاکید کرده هدف، پاکسازی کره شمالی از تسلیحات اتمی و زرادخانه موشک‌های بالیستیک آن است و تحریم‌ها تا آن زمان ادامه خواهد داشت. سیاستی که با عنوان «گام نخست: پاکسازی اتمی» توصیف شده و کره شمالی نیز به آن اشاره کرده‌است. از سوی دیگر، آن‌طور که گزارش‌ها حاکی‌ست پیونگ‌یانگ خواستار توافقات و اقداماتی گام به گام است.

آقای ترامپ اخیرا گفته است به قول‌هایی که کیم جونگ‌اون داده، اطمینان دارد.

با وجود بیانیه‌های نسبتا تند اخیر از سوی کره شمالی، رئیس‌جمهوری کره جنوبی ابراز امیدواری کرده است که مذاکرات با پیونگ‌یانگ به‌زودی «از سر گرفته شود».

مون جه‌این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی، روز دوشنبه گفته بود «معتقد هستم که در آینده نزدیک قادر خواهیم بود مذاکرات بین دو کره و بین ایالات متحده و کره شمالی را از سر بگیریم».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در جریان کنفرانس خبری هفتگی خود اظهار کرده‌است که مایک پومپئو، وزیر خارجه، همراه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، پس از نشست سران گروه ۲۰ در ژاپن، راهی کره جنوبی خواهند شد تا با رئیس‌جمهوری آن کشور دیدار و گفت‌وگو کنند. نشست سران گروه ۲۰ آخر ماه ژوئن برگزار می‌شود.

رویترز، یون‌هاپ، وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا/ت/خ

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG