لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۰۹

کره شمالی در مورد مذاکرات با آمریکا: صبر ما حدی دارد


یک سال پیش رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی، در سنگاپور دیدار و بر سر حرکت به سوی پاکسازی شبه‌جزیره کره از جنگ‌افزار اتمی، توافق کردند.

وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای که ۱۵ خرداد ماه، در آستانه سالگرد مذاکرات سنگاپور بین کیم و ترامپ منتشر کرده، از آمریکا خواسته «رویکرد و روش فعلی محاسبات» خود در مورد پیونگ‌یانگ را تغییر دهد و افزوده «صبر ما حدی دارد».

در بیانیه سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی در خبرگزاری رسمی آن کشور آمده‌است «ایالات متحده باید به یک سال گذشته نگاه دوباره‌ای بیاندازد و برای رسیدن به یک راهبرد درست، پیش از آن‌که دیر شود، به نتیجه‌ای دست یابد».

یک سال پیش در ۲۲ خرداد، در اقدامی بی‌سابقه رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی، دونالد ترامپ و کیم جونگ‌اون، در سنگاپور دیدار و بر سر حرکت به سوی پاکسازی شبه‌جزیره کره از جنگ‌افزار اتمی، توافق کردند.

آن‌ها سپس در هانوی، پایتخت ویتنام نیز مذاکراتی انجام دادند که برخلاف عمده پیش‌بینی‌ها بدون سند و توافق مکتوب پایان یافت.

کره شمالی هرچند از سال ۲۰۱۸ به این سو آزمایش موشکی عمده و هیچ آزمایش هسته‌ای انجام نداده، اما گام مشخصی نیز در برچیدن تاسیسات حساس خود برنداشته‌است.

واشینگتن بارها تاکید کرده هدف، پاکسازی کره شمالی از تسلیحات اتمی و زرادخانه موشک‌های بالیستیک آن است. با این حال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، اخیرا گفته به قول‌هایی که کیم جونگ‌اون داده، اطمینان دارد.

در بیانیه وزارت خارجه کره شمالی «به آمریکا توصیه شده» که روش‌های جاری محاسبات سیاسی خود را تغییر دهد و «به خواسته ما هرچه زودتر پاسخ دهد». وزارت خارجه کره شمالی افزوده است «صبر ما حدی دارد».

در این بیانه به‌طور جزئی و روشن مشخص نیست منظور از این «خواسته» چیست؛ آیا اظهارات و گمانه‌زنی‌های موجود در مورد پایان تحریم‌های بین‌المللی، پایان رسمی جنگ در شبه‌جزیره کره و مسائل مطرح‌شده در ماه‌های گذشته یا موضوع دیگری محورهای این «خواسته» را تشکیل می‌دهند.

پیونگ‌یانگ البته تاکید کرده آمریکا خواستار «گام نخست: پاکسازی اتمی» است. به این معنی که کره شمالی احتمالا همچنان خواستار توافقی گام به گام است که برچیدن تاسیسات اتمی همراه با رفع تحریم‌ها انجام شود.

ایالات متحده هنوز واکنشی به بیانیه تازه وزارت خارجه کره شمالی نشان نداده‌است. در مرداد ماه سال پیش جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، گفته بود «ما به سخنوری بیشتر نیازی نداریم… آن‌چه ما نیاز داریم اقدام کره شمالی برای غیر اتمی شدن است».

آقای بولتون اخیرا نیز کره شمالی را به نقض قطعنامه‌های سازمان ملل در زمینه آزمایش‌های موشکی تازه متهم کرده و گفته در مورد نقض تحریم‌ها «هیچ تردیدی وجود ندارد». پس از این اظهارات پیونگ‌یانگ شدیدا از بولتون انتقاد کرد.

علاوه بر آزمایش موشک‌های کوتاه‌برد و موشک‌اندازهای چندگانه توسط کره شمالی، ضبط یک کشتی آن کشور به دلیل «نقض تحریم‌ها» نیز بر تنش‌ها افزوده‌است.

وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه ۱۵ خرداد ماه خود تاکید کرده پیونگ‌یانگ همچنان به تعهدات مربوط به مذاکرات سنگاپور پایبند است اما می‌گوید این پایبندی همیشگی نیست.

یون‌هاپ، کی‌سی‌ان‌ای فردا/ت/خ

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG