لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۴۵

وزارت خارجه آمریکا: کل تسلیحات کشتار جمعی کره شمالی ناقض قطعنامه‌ها است


آزمایش موشکی کره شمالی در نهم مه؛ خبرگزاری رویترز می‌گوید وزارت دفاع آمریکا گفته بود، آزمایش‌ها مربوط به چند موشک بالیستیک می‌شد که ۳۰۰ کیلومتر برد داشتند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در مورد آزمایش‌های موشکی تازه کره شمالی، گفته از نظر واشینگتن تمام جنگ‌افزارهای کشتار جمعی پیونگ‌یانگ ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل است.

مورگان اورتاگس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، هفتم خرداد ماه گفته «فکر می‌کنم تمامی برنامه تسلیحات کشتار جمعی کره شمالی، بر خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است».

خانم اورتاگس سپس افزوده «اما آن‌چه ایالات متحده بر آن متمرکز است… تلاش برای مذاکره و یافتن راه‌حلی صلح‌آمیز برای پایان دادن به برنامه تسلیحات کشتار جمعی کره شمالی‌ست».

این توضیحات در پاسخ به پرسش خبرنگاران برای شرح موضع وزارت خارجه آمریکا در قبال آزمایش‌های تازه، و پس از اظهارات دونالد ترامپ و جان بولتون، رئیس‌جمهوری و مشاور امنیت ملی او، بیان شده‌است.

کره شمالی به‌تازگی اقدام به انجام آزمایش‌های تسلیحاتی، موشک‌اندازهای چندگانه و موشک‌های کوتاه‌برد، کرده‌است. این آزمایش‌ها، هرچند مربوط به حساس‌ترین بخش از زرادخانه تسلیحاتی مانند موشک‌های دوربرد یا کلاهک‌های هسته‌ای نمی‌شود، اما از منظر بسیاری پیامی از سوی پیونگ‌یانگ است؛ پس از آن‌که دور دوم مذاکرات رهبران دو کشور بی‌نتیجه پایان یافت.

همزمان در حالی‌که کره شمالی از انتقاد مستقیم از دونالد ترامپ خودداری کرده، اما پیونگ‌یانگ حملات شدیدی را متوجه مشاور امنیت ملی او کرده‌است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، گفته «تردیدی وجود ندارد» که آزمایش‌های موشکی تازه توسط کره شمالی قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده‌است.

وزارت خارجه کره شمالی روز ششم خرداد ماه، در واکنش، بیانیه تندی منتشر کرد و بولتون را سیاستمداری «تشنه جنگ» توصیف کرد که در گوش ترامپ «نجوای جنگ» سر داده‌است. این بیانیه توصیف‌های تند دیگری نیز از بولتون کرده و سخنان او را نیز رد کرده‌است.

در همان روز رئیس‌جمهوری ایالات متحده که در توکیو به‌سر می‌برد، اظهار کرد به آینده مذاکرات و تعاملات با کره شمالی و «احترام متقابل» خوشبین است و گفت «شخصا فکر می‌کنم چیزهای خوبی پیش خواهد آمد».

پیشتر نیز آقای ترامپ گفته بود «کره شمالی چند جنگ‌افزار کوچک پرتاب کرد، که باعث پریشانی برخی از آدم‌های من، و دیگران شد، اما نه من».

مورگان اورتاگس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه گفت وزارت‌خانه او هنوز ارزیابی خود از آزمایش موشکی تازه توسط کره شمالی‌ و این‌که دربرگیرنده موشک‌های بالیستیک بوده را به طور علنی منتشر نکرده‌است. با این حال خبرگزاری رویترز می‌گوید وزارت دفاع آمریکا سه هفته پیش گفته بود، آزمایش‌ها مربوط به چند موشک بالیستیک می‌شد که ۳۰۰ کیلومتر برد داشتند.

در هر حال خانم اورتگاس در پاسخ به این پرسش که آیا مایک پومپئو، وزیر خارجه، موافق ترامپ است یا بولتون، تاکید کرده که از نظر او اختلافی وجود ندارد که آزمایش‌های تازه «تلاشی برای ارسال پیام به دولت» ایالات متحده بوده‌است. او افزوده واشینگتن خواستار ادامه مذاکرات با پیونگ‌یانگ برای پایان‌دادن به زرداخانه اتمی و تسلیحاتی آن کشور است.

رویترز، خبرگزاری فرانسه/ت/خ

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG