لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۴۰

کاخ سفید خواستار لغو همه‌پرسی استقلال کردستان عراق شد


تجمع حمایت از همه پرسی استقلال در روز جمعه در اقلیم کردستان عراق.

ساعاتی پس از حمایت پارلمان اقلیم کردستان عراق از برگزاری همه پرسی استقلال در این منطقه، ‌‌کاخ سفید روز جمعه ۲۴ شهریور در بیانیه ای خواستار لغو این همه پرسی شد.

کاخ سفید در بیانیه‌ خود تصریح کرده است: آمریکا از قصد دولت اقلیم کردستان برای برگزاری همه پرسی استقلال حمایت نمی کند.

کاخ سفید می گوید، آمریکا بارها به مقام های اقلیم کردستان تاکید کرده است که برگزاری این همه پرسی باعث از بین رفتن تمرکز تلاش ها برای شکست دادن گروه حکومت اسلامی، داعش،خواهد شد.

این بیانیه همچنین اضافه کرده است، برگزاری همه پرسی در مناطق مورد مناقشه، اقدامی تحریک آمیز است که ثبات را از بین می برد.

یکی از مناطق مورد مناقشه بین حکومت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان منطقه کرکوک است که اخیرا پارلمان این منطقه به مشارکت در همه پرسی رای داده است. این در حالی است که عرب ها و ترکمن های کرکوک به این موضوع اعتراض کرده اند.

کاخ سفید تاکید کرده است:بنابراین ما از دولت اقلیم کردستان می خواهیم که همه پرسی را لغو کند و با حکومت مرکزی عراق وارد مذاکرات جدی بشود.

این در حالی است که پیشتر در روز جمعه پارلمان اقلیم کردستان عراق به برگزاری همه‌پرسی استقلال در روز سوم مهرماه ، ۲۵ سپتامبر، را تایید کرد.

به گزارش رویترز، در نخستین نشست پارلمان اقلیم کردستان عراق بعد از دو سال تعطیلی، اکثریت قاطع نمایندگان حاضر از برگزاری همه پرسی حمایت کردند.

طبق این گزارش، از ۱۱۱ عضو پارلمان کردستان عراق، تنها ۶۸ نماینده حضور داشتند،‌ ولی نمایندگان جنبش گوران (تغییر)، اپوزیسیون اصلی،و همچنین نمایندگان حزب جماعت اسلامی این نشست را تحریم کرده بودند.

امید خوشنوا، نماینده پارلمان از حزب دمکرات کردستان عراق، به رویترز گفته است، ما صدها سال منتظر چنین لحظه ای بودیم.

مسعود بارزانی، رییس دولت اقلیم خودمختار کردستان نیز روز جمعه گفته است که همه پرسی نمی تواند به تعویق بیفتد و علیرغم در خواست ها در موعد مقرر برگزار می شود.

مسعود بارزانی تصریح کرده است، تاکنون هیچ برنامه قابل اعتنایی برای جایگزینی این همه پرسی ارائه نشده است.

رویترز می گوید، اشاره آقای بارزانی به پیشنهاد آمریکا و هیات های غربی در این زمینه است.

پارلمان عراق سه شنبه هفته جاری در قطعنامه ای با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان مخالفت کرد و به عدم برگزاری آن رأی داد.

رویترز می گوید، کشورهای غربی نگرانند تنش بین دولت مرکزی عراق و اقلیم خود مختار کردستان باعث شود که تمرکز بر نبرد با پیکارجویان اسلامگرا از بین برود.

ترکیه، ایران، و سوریه سه همسایه عراق با برگزاری این همه پرسی نیز مخالفت کرده اند.

مسعود بارزانی روز سه شنبه به کرکوک رفت در گردهمایی در این شهر گفته بود، برگزاری همه پرسی استقلال «حق طبیعی» کردها است. وی اضافه کرده بود: کرکوک در کردستان مستقل وضعیت ویژه ای خواهد داشت.

منطقه نفتی کرکوک با ترکیب جمعیت مختلط کردها، عرب ها و ترکمن ها، منطقه‌ای مورد مناقشه است. به دنبال پیشروی های سریع نیروهای گروه حکومت اسلامی، داعش، در شمال و غرب عراق در سال ۲۰۱۴، پیشمرگه های اقلیم کردستان کنترل کرکوک را در دست گرفتند.

این همه‌پرسی قرار است در چهار منطقه اربیل، سلیمانیه، دهوک و کرکوک در شمال عراق برگزار شود و پنج و نیم میلیون نفر واجد شرایط شرکت در آن هستند.

XS
SM
MD
LG