لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۰۲

شورای استانی کرکوک به شرکت در همه‌پرسی استقلال کردستان عراق رأی داد


 حضور نجم الدین کریم (سمت چپ) در رای گیری شورای استانی کرکوک در روز سه شنبه.
حضور نجم الدین کریم (سمت چپ) در رای گیری شورای استانی کرکوک در روز سه شنبه.

گزارش حاکی است که شورای استانی کرکوک عراق روز سه شنبه مشارکت در همه پرسی ماه آینده استقلال کردستان را تصویب کرده است.

به گزارش رویترز، این اقدام شورای استانی منطقه نفتی کرکوک باعث افزایش تنش بین کردها با عرب ها و ترکمن ها خواهد شد.

در همین حال، نجم الدین کریم، استاندار کرکوک، به رویترز گفته است، حتما رای گیری همه پرسی در ۲۵ سپتامبر (سوم مهرماه) برگزار خواهد شد.

طبق این گزارش ۲۴ عضو از ۴۱ عضو شورای استانی در رای گیری روز سه شنبه شرکت کردند و ۲۳ نفر به شرکت در همه پرسی رای مثبت دادند.

این در حالی است اعضای عرب و ترکمن عضو شورای استانی این رای گیری را تحریم کردند. آنها در بیانیه ای ضمن محکوم کردن این اقدام، این رای گیری را «غیرقانونی» خوانده اند.

حکومت اقلیم کردستان عراق پیشتر اعلام کرده بود که کرکوک و سه منطقه مورد مناقشه دیگر می بایست خود در خصوص مشارکت در همه پرسی استقلال کردستان تصمیم بگیرند.

دولت عراق مخالف برگزاری همه پرسی استقلال کردستان است و این همه پرسی را یکجانبه و «غیر قانونی» خوانده است.

با این حال، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، تصمیم شورای استانی کرکوک مبنی بر پیوستن به همه پرسی استقلال کردستان را اقدامی «اشتباه» خوانده است.

محمد الکربولی، نماینده سنی مذهب پارلمان عراق، نیز گفته است، این تصمیم می تواند به درگیری های قومی در این منطقه دامن بزند.

محمد الکربولی تاکید کرده است: این اقدام نقض آشکار قانون اساسی است و نادیده گرفتن حقوق عرب ها و ترکمن ها در کرکوک است. دولت مرکزی می بایست دخالت کرده و جلوی این اقدام را بگیرد.

به دنبال پیشروی های سریع نیروهای گروه حکومت اسلامی، داعش، در شمال و غرب عراق در سال ۲۰۱۴، پیشمرگه های اقلیم کردستان کنترل کرکوک را در دست گرفتند.

رئیس دولت اقلیم کردستان عراق اواسط خردادماه سال جاری اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در روز ۲۵ سپتامبر، سوم مهرماه، برگزار خواهد شد.

اعلام خبر برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق واکنش منفی همسایه‌های عراق یعنی ایران و ترکیه را درپی داشته که هر یک بخش قابل توجهی از جمعیت‌شان کرد است.

آمریکا نیز خواستار به تاخیر انداختن این همه پرسی شده است. اما حکومت اقلیم کردستان عراق این درخواست را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG