لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۴۳

باقری با اردوغان دیدار کرد؛ «دیدگاه مشترک در مورد همه پرسی استقلال کردستان عراق»


رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز چهارشنبه با رییس جمهوری ترکیه دیدار کرد.

گزارش ها حاکی است که سرلشکر محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز چهارشنبه ۲۵ مرداد با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دیدار و گفت وگو کرده است.محمدحسین باقری پس از این دیدار گفته است که آنکارا و تهران دیدگاه مشترکی در خصوص همه پرسی استقلال کردستان عراق دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این دیدار در کاخ ریاست جمهوری ترکیه در آنکار برگزار شده است و ژنرال خلوصی آکار، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه نیز در این دیدار حضور داشته است.

خبرگزاری رسمی ترکیه نیز گفته است، این دیدار ۵۰ دقیقه طول کشیده است ولی جزییات بیشتری از این دیدار منتشر نکرده است.

ترکیه و ایران در خصوص جنگ داخلی در سوریه اختلاف نظر دارند.در حالی که جمهوری اسلامی از حکومت بشار اسد حمایت می کند ترکیه نیز از گروه های مخالف پشتیبانی می کند. رجب اردوغان پیشتر از رویکرد ایران در عراق و سوریه به عنوان «مساله ملی گرایی فارس» یاد کرده و گفته بود، باید این اقدامات متوقف شود.

سرلشکر محمد حسین باقری روز سه شنبه در راس هیاتی درسفری«بی‌سابقه» به ترکیه رفت و با مقام های سیاسی ونظامی این کشور دیدار و گفت وگو کرده است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران عصر چهارشنبه بعد از دیدار با رئیس جمهوری و مقامات نظامی و امنیتی ترکیه به ایرنا گفته است: «در جریان این سفر در خصوص مسائل منطقه ای مهم از جمله تصمیم همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق در اوایل مهرماه با مقامات ترکیه مذاکراتی داشتیم.»

وی اضافه کرده است: «در این دیدار دو طرف ایرانی و ترکیه ای تاکید و اعلام کردند که برگزاری این همه پرسی اگر چنانچه اتفاق بیفتد، مبنایی برای آغاز یک سری تنش و درگیری در داخل کشور عراق خواهد بود که تبعات آن دامنگیر کشورهای همجوار خواهد شد.»

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با اشاره به این که «برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، هم عراق، هم ایران و هم ترکیه را درگیر خواهد کرد،» اظهار داشت: «به همین علت مقامات دو کشور تاکید دارند که چنین کاری امکانپذیر نیست و نبایستی صورت بگیرد.»

رئیس دولت اقلیم کردستان عراق اواسط خردادماه سال جاری اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در روز ۲۵ سپتامبر، سوم مهرماه، برگزار خواهد شد.

اعلام خبر برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق واکنش منفی همسایه‌های عراق یعنی ایران و ترکیه را درپی داشته که هر یک بخش قابل توجهی از جمعیت‌شان کرد است.

آمریکا نیز خواستار به تاخیر انداختن این همه پرسی شده است. اما حکومت اقلیم کردستان عراق این درخواست را رد کرده است.

«سفر اردوغان به ایران»

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران همچنین در این مصاحبه از سفر رجب طیب اردوغان به ایران در آینده نزدیک خبر داده است.

وی در خصوص دستاوردهای سفرش و دیدار با رجب طیب اردوغان گفته است:« رئیس جمهوری ترکیه هم اعلام کرد که به زودی به تهران سفر خواهد کرد و کمیسیون راهبردی مشترک بین دو کشور با حضور مقامات دو کشور برگزار خواهد شد که هدف آن توسعه روابط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و همچنین نظامی دو کشور است که در فاصله اندکی انجام خواهد شد.»

به گزارش ایرنا،رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران علاوه بر دیدار با خلوصی آکار روز چهارشنبه نیز با نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ملی ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

طبق این گزارش، در این سفر محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی ایران و نیز تعدادی از مقامات ارشد نظامی ایران، محمدحسین باقری را همراهی می کنند. این دیدار سه روزه از روز سه شنبه آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG