لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۲۰

گروسی: عدم تماس دولت رئیسی برای مذاکره تعجب‌انگیز است


مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۲۱ آبان گفت که عدم تماس دولت ابراهیم رئیسی با او برای مذاکره پیرامون چندین موضوع باقی‌مانده مهم، «تعجب‌انگیز» است. وی تاکید کرد که این گفت‌وگوها باید مدت‌ها پیش انجام می‌شد.

خبرگزاری رویترز بدر گزارشی از ظهارات رافائل گروسی می‌نویسد وی امیدوار بود که قبل از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی در ۲۲ نوامبر (اول آذر ماه) بتواند با مقامات ایران مذاکره کند، اما اکنون از این که دولت رئیسی حتی از او برای سفر به ایران دعوت نیز نکرده، ناامید شده است.

آقای گروسی از ماه گذشته اعلام کرده که می‌خواهد به ایران سفر کند و با مقامات ارشد دولت رئیسی درباره موضوعات هسته‌ای و همکاری با آژانس دیدار کند. وی امیدوار بود که در این سفر با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران و ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری کشور دیدار کند.

ایران ماه‌هاست که دسترسی آژانس به اطلاعات دوربین‌های نصب شده در مراکز هسته‌ای را مسدود کرده و توضیحی درباره برخی مسائل مبهم مانند کشف آثار اورانیوم غنی‌سازی شده در چند سایت اعلام نشده خود، نمی‌دهد. ایران همچنین غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد را وسعت بخشیده و اقدام به تولید اورانیوم فلزی کرده است.

این در حالی است که مذاکرات میان ایران و اعضای برجام از اواخر خرداد متوقف شده و قرار است ۷ آذرماه در وین از سر گرفته شود.

آخرین سفر آقای گروسی به ایران در ۲۱ شهریور امسال انجام شد و وی امیدوار بود در سفر آتی با مقامات ارشد ایران دیدار کند.

آقای گروسی می‌گوید طی پنج ماهی که ابراهیم رئیسی به عنوان برنده انتخابات اعلام شده، هیچ تماسی با دولت جدید ایران به غیر از «مذاکرات فنی» با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی نداشته است.

وی گفت این وضعیت «تعجب‌انگیز» است و می‌خواهد بدون پرده این موضوع را مطرح کند ، چرا که «لیست طولانی از موضوعاتی وجود دارد که باید مذاکره شود».

او همچنین اخیرا از ممانعت ایران در تعویض کارت حافظه دوربین‌های مجتمع تسا در کرج اظهار نگرانی کرد.

رویترز می‌نویسد اجلاس شورای حکام آژانس درباره عدم پاسخگویی ایران به منشاء اورانیوم پیدا شده در سایت‌های اعلام نشده هسته‌ای و محدودیت همکاری با آژانس می‌تواند به تصویب قطعنامه علیه ایران منجر شود.

در این میان، قرار است مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای برجام نیز ۸ آذرماه، یک هفته بعد از نشست شورای حکام برگزار شود.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

XS
SM
MD
LG