لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۸

واکنش لاوروف به اعلام جرم علیه اتباع روسیه در پرونده «مداخله در انتخابات آمریکا»


وزیر خارجه روسیه کیفرخواست‌های آمریکا علیه شهروندان روس در رابطه با اتهام مداخله در انتخابات ایالات متحده را «لاطائلات» نامید و گفت تا زمانی که به مسکو مستنداتی ارائه نشود، هیچ پاسخی به آن نخواهد داد.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، سرگئی لاوروف این اظهارات را روز شنبه ۲۸ بهمن پیرو سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ بیان کرد.

یک روز قبل از آن واشینگتن علیه چندین شهروند و شرکت روسی اعلام جرم کرده و آنها را متهم ساخته بود که تلاش کرده‌اند بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا تاثیر بگذارند.

رابرت مالر مستشار ویژه این کیفرخواست‌ها را علیه ۱۳ شهروند روسیه و سه شرکت روس صادر کرده از جمله شرکتی اینترنتی که در این پرونده به دفعات با نام «کارخانه سازنده ترول» به آن اشاره شده است.

آقای لاوروف گفت: «پاسخی ندارم. تا زمانی که مستندات را ندیده‌ایم، همه این‌ها صرفاً لاطائلات هستند».

این در حالی است که هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا که پس از لاوروف سخنرانی می‌کرد، تأکید کرد که اعلام جرم اف‌بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا) نشان می‌دهد که دخالت روسیه در انتخابات آمریکا غیرقابل انکار است.

ژنرال مک‌مستر اظهار داشت: «ما هر چه پیش می‌رویم به سرنخ‌های بیشتری از این جاسوسی و خرابکاری می‌رسیم. و همان‌طور که در اعلام اف‌بی‌آی می‌بینید، این مستندات انکارناپذیر است».

کیفرخواست یادشده عنوان می‌کند که متهمان تلاش می‌کردند با انتشار اطلاعات نامطلوبی هیلاری کلینتون نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال۲۰۱۶ را بی‌اعتبار کنند تا کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان پیش برود.

دونالد ترامپ اما تأکید دارد که ستاد انتخاباتی وی هیچ تبانی با روس‌ها نکرده و اساساً دخالت روس‌ها نیز تاثیری بر نتیجه انتخابات نگذاشته است.

در کیفرخواست مورد اشاره آمده است که روس‌ها مداخله در روند سیاسی در آمریکا را از سال ۲۰۱۴ آغاز کرده‌اند، زمانی که دونالد ترامپ هنوز اعلام نکرده بود که نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد.

با استفاده از گزارش‌های رادیو اروپای آزاد و رادیو فردا؛ س.ن./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG