لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۴۳

لاوروف: امیدواریم ایران از توافق هسته‌ای خارج نشود


سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه

در واکنش به سخنان اخیر رئیس‌جمهوری ایران در مورد برجام، وزیر خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد که ایران از توافق هسته‌ای خارج نشود و ایالات متحده نیز، به گفته او، «به تعهداتش پایبند بماند.»

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز سه‌شنبه ۲۴ مرداد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر پایبندی ایران به توافق هسته ای با شش قدرت جهانی خطاب به دولت آمریکا گفته بود: «باید بدانند که تجربه شکست خورده تحریم و تحمیل، دولت‌های گذشته‌شان را در نهایت به پای میز مذاکره کشاند و اگر مایل باشند به آن تجربه‌ها برگردند، یقیناً ایران در مدت زمان کوتاهی ـ نه در مقیاس هفته و ماه، بلکه در مقیاس ساعت و روز ـ به شرایطی بسیار پیشرفته‌تر از زمان شروع مذاکرات باز خواهد گشت.»

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، سرگئی لاوروف یک روز پس از آن، در یک نشست خبری گفت: «با توجه به اظهارات آقای روحانی مبنی بر این‌که ایران ممکن است از برجام خارج شود ... امید من این است که چنین اتفاقی نیفتد.»

او افزود که «همچنین امیدوارم که ایالات متحده تعدات خود در زمینه برنامه جامع اقدام مشترک را نقض نکند.»

وزیر امور خارجه روسیه همچنین تأکید کرد که اعمال تحریم‌های جدید «غیرمسئولانه» علیه ایران می‌تواند توازن قدرتی را که پس از توافق هسته‌ای با این کشور در منطقه ایجاد شده برهم زند.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، سرگئی لاوروف که روز چهارشنبه در یک گفت‌وگوی مطبوعاتی در مسکو سخن می‌‌گفت،‌ با تاکید بر این که «این تحریم‌های یک‌جانبه در اصل غیر قانونی هستند»، گفت: «و زمانی که از چنین تحریم‌هایی در تلاش برای تاثیر بر موازنه شکننده به نفع یک طرف استفاده شود، مانند آنچه در برنامه هسته‌ای ایران به دست آمده، من اعتقاد دارم که این اقدامات غیر مسئولانه است، چرا که می تواند این توازن را با مشکل روبرو کند.»

سخنان روز چهارشنبه آقای لاوروف به طرح تحریم‌های تازه علیه ایران، روسیه و کره شمالی اشاره دارد که در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسیده است.

ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه سال ۱۳۹۴ در وین بر سر «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) به توافق دست یافتند. بر اساس این توافق، ایران بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را تعطیل کرد و در مقابل تحریم‌های بین‌المللی هسته‌ای علیه ایران نیز معلق یا برداشته شدند.

از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، آمریکا به دلیل آنچه برخی «رفتارهای بی‌ثبات‌کننده» ایران توصیف کرده که از نظر ایالات متحده با روح توافق هسته‌ای در تضاد است، تحریم‌های جدیدی را علیه جمهوری اسلامی وضع کرده است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه به اظهارات حسن روحانی در خصوص خروج از توافق هسته‌ای، برجام، واکنش نشان داد و اظهار داشت، می‌بایست ایران را به دلیل «آزمایش های‌موشکی، حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و قطعنامه شورای امنیت» پاسخگو کرد.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پس از حصول توافق هسته‌ای وین و با هدف تأیید آن صادر شد، از ایران خواسته است که از توسعه موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، خودداری کند.

ایران با تکیه بر همین موضوع می‌گوید که آزمایش‌های موشکی‌اش در تضاد با توافق اتمی نیست، و «موشک‌های آزمایش‌شده با هدف حمل کلاهک‌های هسته‌ای مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند».

اقدام ایران در آزمایش موشک ماهواره‌‌بر «سیمرغ» در پنجم مردادماه سال جاری واکنش‌های بین‌المللی در پی داشت.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان ۱۱ مرداد به سازمان ملل هشدار دادند که ایران با آزمایش یک موشک دارای توانایی حمل ماهواره برای قرار گرفتن در فضا، «گام تهدیدآمیز و تحریک‌کننده‌ای» برداشته است و خواستار رسیدگی دبیرکل سازمان ملل به این موضوع شدند.

XS
SM
MD
LG