لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۰۰

ارتش لبنان از بازداشت ۹ نفر پس از خشونت‌های بیروت خبر داد


ارتش لبنان اعلام کرد در پی حوادث خشونت‌آمیز روز پنجشنبه ۲۲ مهر در بیروت که در جریان آن شش نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند، ۹ نفر از جمله یک شهروند سوریه را بازداشت کرده است.

ارتش لبنان در صفحه توئیتر خود افزود که برای پرهیز از بروز مجدد درگیری و خشونت به حضور در محل حادثه ادامه خواهد داد.

درگیری‌های مسلحانه در بیروت که طی ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه توصیف شده است، پس از تیراندازی به سوی تجمع هواداران گروه‌های حزب‌الله و امل آغاز شد. این تجمع در اعتراض به روند تحقیقات در مورد انفجار سال گذشته در بندرگاه بیروت برگزار شد و در جریان آن، معترضان از جمله علیه طارق بطاری، قاضی مسئول رسیدگی به این پرونده، شعار دادند.

قاضی بطاری در روزهای اخیر به دلیل بازپرسی از مقامات ارشد دولتی به شدت از سوی حزب‌الله لبنان و گروه امل مورد حمله قرار گرفته است.

خشونت‌های روز پنجشنبه در پی تک تیراندازی از ساختمان‌های مشرف به سوی هواداران حزب‌الله و گروه امل آغاز شد و سپس پیکارجویان این دو گروه با کلاشینکف و آرپی‌جی به آن پاسخ دادند.

بصام مولوی، وزیر کشور لبنان، گفته است: «تبادل آتش با شلیک تک تیراندازها شروع شد و اولین قربانی بر اثر اصابت گلوله به ناحیه سر کشته شد». او بدون آن‌که مشخص کند چه کسانی تیراندازی کرد‌ه‌اند افزود شش نفر بر اثر اصابت گلوله کشته شده‌اند.

هلال احمر لبنان تعداد مجروحان را ۳۰ نفر اعلام کرده است. تعداد زیادی از ساختمان‌های مسکونی در اطراف محل حادثه مورد اصابت گلوله قرار گرفته و ساکنان مضطرب این منطقه در خانه‌های خود پناه گرفتند.

یکی از کشته‌شدگان جوان ۲۴ ساله‌ای است که در خانه خود و بر اثر اصابت گلوله‌ای که کمین کرده بود کشته شد.

حزب‌الله و امل، گروه مسیحی موسوم به «نیروهای لبنان» را که به شدت با حزب‌الله مخالف است مسئول این حمله معرفی کردند. دو گروه شیعه در بیانیه مشترکی گفتند که نيروهای مسيحی با تفنگ‌های تک‌تیرانداز و با هدف کشتن مردم به سوی شرکت‌کنندگان در تجمع شلیک کردند.

سمیر جعجع، رهبر «نیروهای لبنان»، در واکنش گفته است: دلیل اصلی بروز خشونت، «دسترسی گسترده به اسلحه است». سخنان او اشاره غیرمستقیم به ابعاد زرادخانه گروه حزب‌الله است.

او در عین حال درگیری‌های مسلحانه روز پنجشنبه را محکوم کرد و خواستار انجام تحقیقات از سوی دولت شد.

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، نیز تاکید کرد که مسئولان حملات خشونت‌آمیز روز پنجشنبه مجازات خواهند شد.

به فاصله کوتاهی پس از شروع تیراندازی نیروهای ارتش لبنان وارد محل درگیری شده و هنوز در این نقاط مستقر هستند.

برخی از کارشناسان هشدار می‌دهند که اگر حزب الله لبنان بخواهد از این حادثه برای قدرت‌نمایی و بسیج نیروهایش بهره‌برداری کند درگیری‌های مسلحانه گسترش می‌یابد و سراسر کشور دچار بی‌ثباتی و خشونت خواهد شد.

در این شرایط آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل، از همه گروه‌ها در لبنان خواست اقدامات خشونت‌آمیز را متوقف کرده و از اقدامات و اظهارات تحریک‌آمیز پرهیز کنند.

او در عین حال بر ضرورت انجام تحقیقات شفاف و دقیق در مورد انفجار سال گذشته در بندرگاه بیروت تاکید کرد.

حادثه روز پنجشنبه خاطرات جنگ داخلی لبنان در فاصله سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ را زنده کرده است.

این خشونت‌ها در شرایطی روی می‌دهد که لبنان با عمیق‌ترین بحران اقتصادی در تاریخ کشور دست‌وپنجه نرم می‌کند و انفجار مهیب و فاجعه‌بار تابستان سال گذشته در بندرگاه بیروت بر سیاست این کشور سایه انداخته است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر
XS
SM
MD
LG