لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۳۰

«شش کشته و ۳۰ زخمی» در پی تیراندازی به محل تجمع هواداران حزب‌الله در بیروت


گروه حزب‌الله به روند تحقیقات انفجار بیروت (در تصویر) اعتراض دارد

گزارش‌ها از بیروت حاکی است روز پنج‌شنبه، ۲۲ مهرماه، در نزدیکی منطقه‌ای که طرفداران گروه حزب‌الله لبنان در اعتراض به تحقیقات انفجار مهیب سال گذشته بیروت تجمع کرده بودند، صدای تیراندازی شدید و همچنین دو انفجار شنیده شده است.

ویدئوهای ارسالی در شبکه‌های اجتماعی نشان‌دهنده تیر خوردن افراد در خیابان‌ است. خبرگزاری فرانسه می‌گوید در این تیراندازی‌ها شش نفر کشته و ۳۰ نفر زخمی شده‌اند.

در مورد مسئول این تیراندازی‌ها هنوز خبر موثقی منتشر نشده است.

به گزارش رویترز، در تجمع اعتراضی پیش از ظهر پنج‌شنبه چند صد نفر در نزدیکی کاخ دادگستری تجمع کرده و عکس قاضی طارق بیطار، مسئول رسیدگی به پرونده انفجار بیروت، را زیر پا گذاشتند.

بنابر این گزارش، ارتش لبنان هم در منطقه مستقر شده و «حضور سنگینی دارد.»

ارتش لبنان با انتشار بیانیه‌ای می‌گوید زمانی که معترضان راهی منطقه کاخ دادگستری در محله طَیونه در بیروت بودند «به آنها شلیک شده است.»

حدود پانزده ماه پس از وقوع انفجار بزرگ بندرگاه بیروت که بیش از دویست کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت، اقدامات قاضی طارق بیطار، مسئول رسیدگی به این پرونده برای بازجویی از مقامات مظنون به غفلت و سوء مدیریت با مقاومت شدید سیاسی روبه‌رو شده است.

گروه حزب‌الله، مورد حمایت ایران، طارق بیطار را متهم به «سیاسی‌کاری» در انجام این تحقیقات کرده و می‌گوید که او تنها روی افراد خاصی متمرکز شده که شامل برخی از نزدیک‌ترین متحدان حزب‌الله، از جمله شخصیت‌های ارشد جنبش شیعه اَمل است که در طول هفت سال گذشته مناصب کلیدی را در اختیار داشته‌اند.

با وجود این اعتراض‌ها، یکی از دادگاه‌ها در لبنان روز پنج‌شنبه شکایت حقوقی علیه بازپرس اصلی پرونده انفجار بندر بیروت را رد کرد و به وی اجازه داد کار خود را از سر بگیرد.

انفجار مهیب بیروت به دلیل نگهداری غیراصولی سه هزار تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت رخ داد و در همان زمان، روز ۱۷ مرداد ۹۹، حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان این اتهام را که سازمان متبوع او در بندر بیروت انبار اسلحه داشته است، رد کرد.

اکنون پس از حدود پانزده ماه،‌ قاضی بیطار در روند تحقیقات خود قصد بازجویی از علی حسن خلیل، وزیر دارایی لبنان را دارد که یکی از متحدان مهم گروه حزب‌الله است.

گروه حزب‌الله لبنان منتقد روند پیگیری پرونده انفجار بیروت است و روز ۹ مهرماه رويترز خبر داد که یکی از مقامات ارشد حزب‌الله لبنان در پیامی غیرمستقیم به قاضی پرونده انفجار گفته است: «تو را برکنار می‌کنیم.»

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG