لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۰۹

حسن نصرالله: حزب الله ۱۰۰ هزار نیروی آموزش‌دیده و مسلح در اختیار دارد


حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، روز دوشنبه ۲۶ مهر در واکنش به خشونت‌های هفته گذشته در بیروت گفت که این جنبش وابسته به ایران ۱۰۰ هزار نیروی «آموزش‌دیده» و «مسلح» در اختیار دارد.

او در یک نطق تلویزیونی حزب مسیحی «نیروهای لبنان» را مسئول کشته شدن هفت نفر از اعضای حزب الله و جنبش شیعه امل در روز پنج‌شنبه دانست و نسبت به وقوع «جنگ داخلی» هشدار داد.

آقای نصرالله گفت، «این برای اولین بار است که مجبور می‌شوم شمار نیروها را اعلام کنم» و افزود که هدف از این اقدام «جلوگیری از وقوع جنگ است، نه تهدید به یک جنگ داخلی».

سخنرانی حسن نصرالله در حالی انجام شده که تنش‌ها در لبنان بر سر سرنوشت قاضی پرونده انفجار سال گذشته در بندر بیروت بالا گرفته است، انفجاری که بیش از ۲۱۰ کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت.

خشونت‌ها روز پنج‌شنبه در بیروت به دنبال تظاهرات حامیان حزب الله و جنبش امل بالا گرفت که خواهان استعفای قاضی طارق بیطار شده بودند.

حزب الله و امل تک‌تیراندازهای حزب نیروهای لبنانی را متهم به شروع درگیری‌ها کرده‌اند. اما سمیر جعجع، رهبر حزب نیروهای لبنان، روز جمعه ضمن رد این اتهام گفت که ساکنان مسیحی محله عین الرمانه «از خود در برابر شبه‌نظامیان حزب‌الله که می‌خواستند وارد خانه‌هایشان شوند، دفاع کرده‌اند».

نصرالله خواستار تحقیق درباره عاملان این خون‌ریزی شده و تاکید کرد: «ما نمی‌گذاریم خون برادرانمان پایمال شود.»

او همچنین تحقیقات قاضی بیطار درباره انفجار سال گذشته در بندر بیروت را «جانبدارانه»و «سیاسی» خواند و گفت که قاضی به این وسیله «دوستان و متحدان» حزب الله را «هدف قرار داده است».

حزب الله می‌گوید، قاضی پرونده تنها روی افراد خاصی متمرکز شده که شامل برخی از نزدیک‌ترین متحدان این گروه، از جمله شخصیت‌های ارشد جنبش شیعه اَمل است که در طول هفت سال گذشته مناصب کلیدی را در اختیار داشته‌اند.

با وجود این اعتراض‌ها، یکی از دادگاه‌ها در لبنان روز پنج‌شنبه شکایت حقوقی علیه بازپرس اصلی پرونده انفجار بندر بیروت را رد کرد و به وی اجازه داد کار خود را از سر بگیرد.

با استفاده از گزارش‌های‌ خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ س.ن
XS
SM
MD
LG