لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۵۶

رهبر حزب‌الله لبنان: آماده سفر به ایران برای درخواست کمک و سوخت هستم


حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، می‌گوید آماده سفر به ایران برای دریافت کمک و واردات سوخت از جمهوری اسلامی است.

ایران بزرگ‌ترین حامی مالی حزب‌الله لبنان از دهه ۱۹۸۰ به این سو بوده است، گروه شبه‌نظامی که مورد تحریم بسیاری از کشورهای غربی است و در عین حال نفوذ چشمگیری در لبنان دارد.

لبنان طی سال‌های گذشته با بحران مالی روزافزون و اخیرا با بحران سوخت مواجه بوده است.

ایران به عنوان متحد سوریه سال‌هاست که به این کشور روزانه ۳۰ تا ۵۰ هزار بشکه نفت خام تحویل می‌دهد، اما دولت لبنان به خاطر تحریم‌های آمریکا و بیم از دست دادن متحدان عرب و اروپایی خود، از درخواست کمک از جمهوری اسلامی برای تحویل سوخت سر باز زده است.

اما پیشنهاد حسن نصرالله برای دریافت کمک و به‌ویژه سوخت از جمهوری اسلامی در حالی است که ایران خود طی سال‌های گذشته با بحران مالی و کسری چشمگیر بودجه، بیکاری، فقر و تورم افسارگسیخته مواجه بوده است.

آقای نصرالله روز سه‌شنبه، ۱۸ خرداد، در گفت‌وگو با تلویزیون المنار، وابسته به حزب‌الله، گفت که می‌تواند به ایران رفته و با مقامات تهران برای واردات سوخت مذاکره کند تا مشکل سوخت در لبنان را حل کنند.

وی از دولت لبنان درخواست کرد که «تصمیم جسورانه‌ای» بگیرد و «بی‌توجه به تحریم‌های آمریکا اقدام به واردات سوخت از ایران کند».

دبیرکل حزب‌الله لبنان سال گذشته هم به دولت لبنان پیشنهاد داد که احتمال خرید فرآورده‌های نفتی از ایران را بررسی کند؛ به گفته او، ایران آماده بود که این معامله با لیره لبنانی انجام شود.

اظهارات وی درباره رایزنی با ایران برای واردات سوخت در حالی مطرح می‌شود که طی ماه‌های گذشته گزارش‌های زیادی از دریافت سوخت توسط این گروه شبه‌نظامی از ایران منتشر شده است.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز روز ‌۲۷ فروردین‌ماه گذشته گزارش داده بود که گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان با در نظر گرفتن احتمال فروپاشی اقتصادی کامل در لبنان، در حال آماده‌سازی انبارهای ذخیره سوخت که از ایران وارد کرده و توزیع کارت‌ سهمیه‌بندی غذا است.

این گزارش به نقل از سه منبع که به نام‌شان اشاره نکرد، می‌گوید حزب‌الله، گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران اقدام به واردات دارو نیز کرده است تا بتواند خدمات اضطراری ارائه دهد.

آقای نصرالله روز سه‌شنبه همچنین درباره انتشار گزارش‌هایی از ابتلایش به کرونا صحبت کرد و تلاش کرد اطمینان دهد در وضعیت «سلامتی» مناسبی است.

قبلا گزارش شده بود که وی از ۲۵ مه، بیش از دو هفته پیش به کرونا مبتلا شده است.

آقای نصرالله در مصاحبه خود گفت: «آدمیزاد است دیگر، می‌تواند خسته یا بیمار شود». وی علت بیماری خود را «آلرژی» عنوان کرد و گفت: «موضوع چندان جدی است.»

وی گفت: «برخی‌ خبر مرگ مرا دادند و برخی دنبال جانشین من بودند، اما من اطمینان می‌دهم که موضوع مهمی وجود ندارد.»

با استفاده از گزارش‌های رویترز، اسپوتنیک، رادیوفردا/ د. خ./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG