لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۱۷

زنان شیعه، سنی و مسیحی در راهپیمایی ضد خشونت «مادران لبنان»


گزارش‌ها و تصاویر حاکی‌ست زنان دو محله شیعه‌نشین و مسیحی‌نشین در کنار هم، دست به راهپیمایی زده‌اند

تنش‌ها و خشونت‌های خیابانی در جریان اعتراضات لبنان که از چهار شب پیش بالا گرفته ادامه پیدا کرده و به بازداشت‌ و زخمی‌شدن ده‌ها تن انجامیده‌است. اما این تنش‌ها در لبنان به راهپیمایی ضد خشونت «مادران لبنان» انجامیده‌است.

اعتراضات به ساختار سیاسی لبنان که چند هفته است آغاز شده، به‌طور عمومی از خشونت‌ها به‌دور بوده‌ است؛ به ویژه با در نظر گرفتن آن‌چه در هفته‌های پیش در عراق رخ داده و گستره و برخورد با اعتراضات آبان‌ماه در ایران.

با این حال شب سوم آذر ماه در پی حضور حامیان حزب‌الله لبنان و گروه امل در یکی از مراکز تجمع معترضان در بیروت، درگیری‌هایی رخ داد و نیروهای امنیتی دست به پرتاب گاز اشک‌آور زدند.

روز بعد از آن نیز این تنش‌ها و خشونت‌ها ادامه پیدا کرد و حتی در شهر صور، در جنوب لبنان، حامیان حزب‌الله و امل به چادرهای معترضان حمله کرده‌ و آن‌ها را به آتش کشیدند. در عین حال گزارش‌هایی از تیراندازی در جریان رویاریی حامیان سعد حریری و حامیان گروه‌های شیعه نیز منتشر شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده در روز ششم آذر ماه در طرابلس، دومین شهر بزرگ این کشور، درگیری‌هایی رخ داده‌است. گزارش‌هایی نیز از وقوع خشونت‌ در عین‌الرمانه و شیاح در بیروت منتشر شده‌است.

بیانیه‌ای از سوی ارتش لبنان حاکی‌ست نیروهای نظامی دست‌کم ۱۶ نفر را بازداشت کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی لبنان می‌گوید «معترضان» در طرابلس به بانک‌ها و خودپردازها حمله کرده و تلاش کرده‌اند به دفتر «جنبش میهن پرست آزاد» نیز حمله کنند.

«جنبش میهن پرست آزاد» حزبی مسیحی‌ست که رئیس‌جمهوری میشل عون موسس آن است و از متحدان حزب‌‌الله و امل به‌شمار می‌رود.

با این حال کنشگران در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند «اوباش» با هدف «تنش‌آفرینی» در اعتراضات دست به این اقدامات زده‌اند.

ارتش گفته ۳۳ تن از نیروهایش در خشونت‌های طرابلس زخمی شده‌اند.

«مادران لبنان»

بنا بر گزارش‌ها روز چهارشنبه ارتش لبنان در جریان درگیری‌ها بین ساکنان منطقه مسیحی‌نشین عین‌الرمانه و شیعه‌نشین شیاح در بیروت دست به مداخله زده‌است.

درگیری‌ها ظاهرا مربوط به ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی می‌شد که مشخص شد تاریخ آن قدیمی‌ست و ربطی به اعتراضات اخیر ندارد.

اما گزارش‌ها و تصاویر حاکی‌ست در پی خشونت‌ها زنان هر دو محله، در کنار هم، دست به تظاهرات زده‌اند.

تصاویر منتشر شده نیز حاکی‌ست زنان دو محله با شعارهایی مانند «همه ما یک میهن هم‌بسته هستیم» راهپیمایی کرده‌اند.

شبکه‌های اجتماعی نیز مملو از ویدئوها و تصاویری شده که نشان می‌دهد زنان محله‌های مسلمان‌نشین و مسیحی‌نشین در پی بروز خشونت‌ها راهی خیابان شده و به مردم گل می‌دهند.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده که پمپ‌های بنزین قصد دارند از روز پنج‌شنبه، هفتم آذر، وارد یک اعتصاب سراسری شوند.

اتحادیه جایگاه‌داران تاریخی برای پایان اعتصابات اعلام نکرده‌است.

خبرگزاری فرانسه، رویترز، شبکه‌های اجتماعی/ت/خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG