لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۱۱

لبنان از خنثی‌سازی طرح داعش برای حمله به اماکن مذهبی و دولتی خبر داد


وزیر کشور لبنان روز جمعه ۲۹ دی اعلام کرد که با همکاری یکی از جاسوسان داعشی، نقشه این گروه شبه‌نظامی برای حمله به اماکن مذهبی و ساختمان‌های دولتی این کشور در طول تعطیلات خنثی شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نهاد المشنوق در یک نشست خبری گفت گه نیروهای امنیتی لبنان تابستان امسال موفق شده بودند یکی از فرماندهان عراقی داعش را در بیروت شناسایی و بازداشت کنند.

به گفته وی، این فرمانده داعشی ابو جعغر العراقی نام دارد که رهبری داعش به او دستور داده بود تا شبکه‌ای را در لبنان به وجود بیاورد که نه تنها می‌توانست حملاتی را در لبنان انجام بدهد بلکه باید رهبران داعش را که از سوریه وعراق فرار می‌کردند در لبنان مخفی می‌کرد.

وزیر کشور لبنان در ادامه افزود که نیروهای امنیتی این کشور پس از بازداشت این فرمانده عراقی برای پنج ماه او را از طریق کسی که قبل از بازداشت اعتمادش را جلب کرده بود تحت کنترل داشتند، یک جاسوس داعشی که خانه‌ای هم برای فرمانده عراقی اجاره کرد، اما این خانه تحت نظر مقامات لبنان بود.

نهاد المشنوق سپس گفت: «این یکی از عملیات‌های بسیار نادر است که شما یک آدم با این اهمیت در این سازمان تروریستی دارید و می‌توانید برای پنج ماه از او استفاده کنید تا دریابید که چه نقشه‌هایی برای اماکن مذهبی و ساختمان‌های دولتی کشیده‌اند.»

وی همچنین اظهار داشت: «ماهیت چنین عملیاتی همان طور که گفتم در جهان عرب بی‌سابقه بوده است.»

خلیفه‌گری داعش یا همان گروه موسوم به «حکومت اسلامی» مناطق بسیار وسیعی را در سوریه و عراق به سیطره خود درآورده بود تا امروز که دیگر شکست خورده است. اما این گروه علی‌رغم آن که حملات خونینی را در لبنان انجام داد، هیچ گاه نتوانست بخشی از خاک این کشور را تصاحب کند.

بر اساس فیلمی که مقامات لبنان روز جمعه ان را به نمایش گذاشتند، نیروهای امنیتی لبنان از اواخر سال ۲۰۱۶ با کمک مقامات دیگر کشورهای عربی تلاش می‌کردند ابو جعفر را به دام بیندازند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG