لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۴۲

مخالفت وزیر دفاع آمریکا با استفاده از ارتش برای برخورد با اعتراض‌ها


وزیر دفاع آمریکا می‌گوید که گزینه استفاده از سربازان ارتش باید آخرین راه چاره باشد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، روز چهارشنبه ۱۴ خرداد گفت با اجرای مقررات موسوم به «قانون شورش» که به رئیس‌جمهوری اجازه می‌دهد برای فرونشاندن اعتراضات در این کشور نیروهای ارتش را اعزام کند، مخالف است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در واکنش به تداوم اعتراضات در شهرهای مختلف آمریکا چند بار به موضوع اعزام ارتش اشاره کرده است.

تظاهراتی که از اوایل هفته گذشته در اعتراض به مرگ جورج فلوید، یک مرد سیاهپوست در بازداشتِ پلیس در شهر مینیاپولیس، آغاز شد در سراسر کشور گسترش یافته و در مواردی به خشونت گراییده است.

مارک اسپر در یک نشست خبری گفت: «استفاده از ارتش به عنوان نیروی انتظامی فقط آخرین گزینه و فقط در وخیم‌ترین شرایط اضطراری جایز است. من با اجرای قانون شورش موافق نیستم».

دونالد ترامپ برای اعزام نیروهای ارتش به شهرها باید «قانون شورش» مصوب سال ۱۸۰۷ را به اجرا بگذارد که آخرین بار سال ۱۹۹۲ و در واکنش به شورش‌های شهر لس آنجلس به اجرا درآمد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده پیش از این به فرمانداران ایالت‌ها هشدار داده بود که اگر نتوانند با استفاده از نیروهای گارد ملی شرایط را کنترل کنند به ارتش متوسل خواهد شد.

وزیر دفاع آمریکا در بخش دیگری از اظهاراتش از کاربرد عبارت «محدوده نبرد» برای توصیف اعتراضات روزهای اخیر اظهار تاسف کرد.

آقای اسپر گفت: «با در نظر گرفتن تمام جوانب، ترجیح می‌دهم که از عبارت‌های دیگری استفاده شود که باعث انحراف توجه به موضوعات اصلی نشود و این بهانه را به دست برخی ندهد که گویا ما می‌خواهیم این مسئله را نظامی کنیم».

واکنش کاخ سفید

ساعاتی پس از ابراز مخالفت وزیر دفاع آمریکا در استفاده از ارتش برای مقابله با اعتراض‌ها، خبرگزاری رویترز به نقل از کایلی مک‌انانی، سخنگوی کاخ سفید، نوشت که اگر رئیس‌جمهوری ضروری بداند به «قانون شورش» متوسل خواهد شد.

خانم مک‌انانی همچنین در واکنش به شایعاتی که دونالد ترامپ قصد دارد آقای اسپر را از کار برکنار کند، گفت: «تا این لحظه، آقای اسپر همچنان وزیر دفاع است و هر زمان که رئیس‌جمهوری اعتمادش را از دست داد از آن خبردار می‌شویم».

به گزارش رويترز، ارتش آمریکا ۱۶۰۰ نفر را در حومه واشینگتن مستقر کرده است تا در صورت لزوم از آنها استفاده شود.

تهدید آقای ترامپ به استفاده از نیروهای ارتش حتی در ایالت‌هایی که با اعزام نیروی نظامی برای مقابله با اعتراضات مخالف هستند باعث نگرانی نیروهای مسلح و کنگره آمریکا شده است.

یک عضو جمهوریخواه کنگره گفت چنین اقدامی ارتش را به «گروگان‌های سیاسی» بدل خواهد کرد.

وزیر دفاع آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت از برنامه همراهی رئیس‌جمهوری برای رفتن به کلیسایی در نزدیکی کاخ سفید در روز دوشنبه اطلاع نداشت.

نیروهای انتظامی و گارد ملی روز دوشنبه تظاهرکنندگان را از پارکی در نزدیکی کاخ سفید متفرق کردند تا دونالد ترامپ و همراهانش بتوانند به یک کلیسای کاتولیک بروند. آقای ترامپ با در دست داشتن یک انجیل در برابر دوربین‌ها ظاهر شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG