لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۲۰

سخنان ترامپ در مورد احتمال به‌کارگیری ارتش برای بازگرداندن آرامش


دونالد ترامپ می‌گوید، از همه اختیارات قانونی خود برای پایان دادن به ناآرامی در کشور استفاده خواهد کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۱۲ خرداد با اشاره به اعتراضات اخیر در کشور گفت که او رئیس جمهوری نظم و قانون است و به ناآرامی‌ها در کشور پایان خواهد داد. با این حال، معترضان تا ساعت‌ها بعد از مقررات منع آمد و شد در خیابان‌های پایتخت آمریکا حضور داشتند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه تاکید کرد برای پایان دادن به نا آرامی‌ها و جلوگیری از غارت و تخریب اموال عمومی و حمله به مردم از نیروهای ارتش استفاده خواهد شد.

دونالد ترامپ به فرمانداران ایالت‌های آمریکا توصیه کرد تا از نیروهای گارد ملی به اندازه کافی استفاده کنند، تا بر خیابان‌ها مسلط شوند.

او تصریح کرد که شهرداران و فرمانداران می‌بایست بکارگیری گسترده از نیروهای انتظامی را تا زمان خاتمه خشونت‌ها٬ ادامه دهند.

رئیس جمهوری آمریکا با این حال می‌گوید او از نیروی ارتش استفاده خواهد کرد مگر آن‌که فرمانداران ایالت‌ها از توصیه او برای استفاده از تعداد کافی از گارد ملی برای «تسلط بر خیابان‌ها» پیروی کنند.

رئیس جمهوری آمریکا که در «باغ رز»کاخ سفید صحبت می‌کرد، از مرگ جرج فلوید ابراز انزجار کرد و گفت، عدالت در این زمینه اجرا خواهد شد.

به دنبال مرگ جورج فلوید که مامور پلیس زانویش را روی گردن او گذاشته بود، بسیاری از شهرهای بزرگ آمریکا طی شش روز گذشته شاهد اعتراضاتی بوده‌اند. رسانه‌های آمریکا وسعت و شدت ناآرامی‌های چند روز گذشته در این کشور را در طول چند دهه اخیر بی‌سابقه قلمداد کرده‌اند.

چند زخمی و کشته در درگیری‌ها

اداره پلیس سنت لوئیس از زخمی‌شدن دست‌کم چهار پلیس بر اثر اصابت گلوله در جریان درگیری با معترضان خبر داد. بر اساس گزارش‌ها، جراحات این چهار پلیس، جان آنها را تهدید نمی‌کند.

به گزارش مقام‌های رسمی محلی، در جریان تظاهرات اعتراضی در شیکاگو نیز دو نفر در حومه این شهر کشته و ۶۰ نفر بازداشت شده‌اند.

آسوشیتدپرس هم گزارش کرده که در جریان تظاهرات در لاس‌وگاس، به یک افسر پلیس شلیک شده است.

پلیس این منطقه روز دوشنبه از بازداشت ۳۳۸ نفر از معترضان خبر داده بود.

راندن یک خودرو در میان گروهی از مأموران پلیس در تجمع دوشنبه شب شهر بوفالو در ایالت نیویورک نیز دست‌کم دو زخمی بر جا گذاشته است.

بر اساس تصاویر ویدیویی منتشرشده، خودرو زمانی به سوی پلیس‌ها حمله می‌کند که آنها معترضی را بازداشت می‌کنند.

ترامپ: نظم و قانون را برقرار می‌کنم

دونالد ترامپ در ادامه سخنرانی خود در «باغ رز» کاخ سفید گفت: نخستین و بالاترین وظیفه من به عنوان رئیس جمهور دفاع از کشور بزرگ و مردم آمریکا است. من به عنوان رئیس جمهوری برای برقرار نظم و قانون سوگند یاد کردم و دقیقا همین کار را خواهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که از همه اختیارات قانونی خود برای پایان دادن به ناآرامی در کشور استفاده خواهد کرد.

دونالد ترامپ به گروه‌هایی که باعث به خشونت کشیدن تظاهرات صلح آمیز مردم می‌شوند حمله کرد و گفت که خشونت ها روزهای اخیر «تروریسم داخلی» است.

او با این حال تصریح کرد که با قاطعیت مقرارت منع آمد و شد اجرا خواهد شد.

دونالد ترامپ به کسانی که این مقررات را نادیده بگیرند و در خیابان‌ها بمانند هشدار داد با آنها برخورد قانونی خواهد شد.

او همچنن در ادامه تاکید کرد، همچنان دوست کسانی است که به صورت مسالمت‌آمیز دست به تظاهرات می‌زنند.

دقایقی قبل از آغاز سخنرانی دونالد ترامپ در کاخ سفید، معترضان در خیابان‌های مجاور حضور داشتند، اما نیروهای پلیس و ارتش با استفاده از گاز اشک آور آنها را وادار به ترک این خیابان‌ها کردند.

پس از به عقب رانده شدن معترضان از خیابان های اطراف کاخ سفید، دونالد ترامپ پیاده از کلیسای سنت جان در خیابان رو به روی کاخ سفید که بخش هایی از آن در اعتراضات اخیر دچار آتش سوزی شد، بازدید کرد.

رئیس جمهوری آمریکا پس از بازدید از این کلیسا، با یک انجیل در دست به همراه برخی از مقام های کاخ سفید برای دقایقی در برابر خبرنگاران ایستاد.

به رغم اجرای مقررات منع آمد و شد در بسیاری از شهرهای آمریکا، تصاویر تلویزیونی نشان می‌دهد که معترضان تا ساعت‌ها پس از آغاز این مقررات در خیابان‌های واشینگتن و فیلادلفیا حضور داشتند.

مقررات منع آمد و شد در شهر واشینگتن از ساعت هفت بعداز ظهر آغاز شد. اما شبکه‌های تلویزیونی ساعت ۱۰ و نیم شب تصاویری از درگیری نیروهای پلیس و تظاهر کنندگان را در سطح این شهر پخش کردند. نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده می‌کردند.

در لوئیزویل در ایالت کنتاکی هم درگیری‌های بین نیروهای پلیس و تظاهرکنندگان پس از آغاز مقررات منع آمد و شد روی داده است.

در همین حال، شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان تصاویری از غارت گسترده مغازه‌های منهتن نیویورک پیش و پس از آغاز مقررات منع آمد و شد پخش کرد.

این شبکه می‌گوید، در حالی که صدها نفر در قسمتی از شهر به صورت مسالمت آمیز دست به تظاهرات زده بودند، گروه‌های چند نفره به صورت سازماندهی شده در مرکز شهر و منهتن شماری زیادی از مغازه‌ها را تخریب و غارت کردند.

همچنین دست‌کم ۴۰ نفر در اوکلند کالیفرنیا به دلیل نقض مقررات منع آمد و شد بازدشت شدند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG