لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۱۵

آمریکا: در صورت توقف برنامه اتمی و موشکی کره شمالی امکان مذاکره وجود دارد


جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه ۲۵ آبان گفته است، اگر کره شمالی آزمایش ها و توسعه برنامه هسته ای و موشکی خود را متوقف کند شرایط برای مذاکره بین آمریکا و آن کشور فراهم می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای متیس در طول سفر در هواپیما به خبرنگاران گفت:«اگر آنها آزمایش را متوقف کنند، توسعه برنامه ها را متوقف کنند و تسلیحات صادر نکنند فرصت برای مذاکره فراهم خواهد شد.»

با وجودیکه دولت آمریکا اعلام کرده در برخورد با کره شمالی همه گزینه ها حتی اقدام نظامی را در نظر خواهد گرفت ولی در عین حال تاکید کرده که از نظر آن کشور گزینه مطلوب راه حل دیپلماتیک است.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا هفته گذشته در جریان دیدار از سئول به کره شمالی هشدار داد که آماده است از تمامی امکانات و اشکال نظامی برای متوقف کردن حملات آن کشور استفاده کند ولی درعین حال از کره شمالی خواست «مصالحه کند.»

آقای ترامپ که قبلا مذاکره با کره شمالی را اتلاف وقت توصیف کرده بود.

رویترز می گوید، دولت کره شمالی نشان داده که به مذاکره تمایل چندانی ندارد حداقل تا زمانیکه بتواند یک موشک مسلح به کلاهک هسته ای تولید کند که قادر باشد خاک آمریکا را هدف بگیرد.

آخرین آزمایش موشکی کره شمالی حدود دو ماه پیش انجام شد. اما مقامات آمریکایی می گویند هیچ نشانه ای دیده نمی شود که ثابت کند آن کشور برنامه های موشکی و هسته ای خود را متوقف کرده است.

جیمز متیس گفته است که نیروهای مسلح آمریکا به دقت در حال بررسی و کنترل این موضوع هستند که چرا در دو ماه اخیر کره شمالی هیچ آزمایش موشکی انجام نداده است.

در کره جنوبی این نگرانی شدید وجود داد که کره شمالی در واکنش به هر گونه حمله ای از سوی آمریکا دست به اقدام تلافی جویانه خواهد زد و به کره جنوبی حمله خواهد کرد. چند روز پیش یک مقام ارشد دولت کره جنوبی گفت، دونالد ترامپ در هیچ شرایطی بدون موافقت کره جنوبی نباید به کره شمالی حمله کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG