لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۵

معاون اخراجی اف‌بی‌آی گزارش ملاقات‌هایش با ترامپ را «در اختیار مالر گذاشته است»


اندرو مک‌کیب، برای مدت کوتاهی بعد از اخراج جیمز کومی، سرپرست اف‌بی‌آی بود.

در ادامه اخراج خبرساز اندرو مک‌کیب، معاون پلیس فدرال ایالات متحده (اف‌بی‌آی) روز شنبه ۲۶ اسفند برخی رسانه‌های آمریکایی از وجود گزارش‌هایی خبر دادند که توسط آقای مک‌کیب و بعد از دیدارهایش با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نوشته شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای مک‌کیب بعد از اخراجش از اف‌بی‌آی، این گزارش‌های شخصی را در اختیار رابرت مالر، بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶، قرار داده است.

بر اساس این گزارش، آنچه که آقای مک‌کیب درباره جزئیات دیدارهایش با دونالد ترامپ نوشته، می‌تواند بر سرنوشت تحقیقات رابرت مالر اثر بگذارد. آقای مالر در حال تحقیق درباره همدستی احتمالی ستاد تبلیغاتی دونالد ترامپ با روسیه در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ است.

آسوشیتدپرس به نقل از منبعی که به طور مستقیم از موضوع اطلاع دارد، نوشته است که گزارش‌های شخصی آقای مک‌کیب، علاوه بر ملاقات‌هایش با آقای ترامپ، حاوی روایتی از گفت‌وگوهایش با جیمز کومی نیز هست.

هر چند هنوز محتوای آنچه اندرو مک‌کیب در اختیار رابرت مالر گذاشته روشن نیست، اما رسانه‌های آمریکایی می‌گویند به احتمال بسیار زیاد این نوشته‌ها حاوی جزئیات تازه‌ای از ارتباطات دونالد ترامپ با اف‌بی‌آی است.

خبر وجود این گزارش‌های شخصی ساعاتی پس از آن منتشر شد که دونالد ترامپ، روز اخراج آقای مک‌کیب را «روزی بزرگ برای دموکراسی» توصیف کرد. آقای ترامپ همچنین نوشت که اندرو مک‌کیب از تمامی به گفته او، «فساد و دروغ‌ها در عالی‌ترین سطوح اف‌بی‌‌آی» اطلاع داشته است.

این جملات آقای ترامپ که در توئیتر منتشر شد، واکنش تند جان برنان، رئیس پیشین سازمان سی‌آی‌ای را به دنبال داشت.

آقای برنان در یک اقدام بی‌سابقه خطاب به رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتر نوشت:

«زمانی که میزان پول‌پرستی، فساد اخلاقی و فساد سیاسی تو روشن شود، تو به عنوان یک عوام‌فریب بی‌آبرو، در جایی که لیاقتش را داری در زباله‌دان تاریخ جای خواهی گرفت. تو شاید بتوانی مک‌کیب را قربانی کنی، اما نمی‌توانی آمریکا را نابود کنی. آمریکا بر تو پیروز می‌شود».

این انتقادات تند آقای برنان، هنوز با واکنشی از سوی دونالد ترامپ یا کاخ سفید روبه‌رو نشده است.

جف سشنز، دادستان کل آمریکا که آقای مک‌کیب را اخراج کرده می‌گوید بر اساس روال قانونی و به دلیل توصیه اداره بازرسی اف‌بی‌آی، این کار را انجام داده است. آقای مک‌کیب که پیشتر اعلام کرده بود از سمت خود استعفا می‌کند، تنها دو روز قبل از آغاز بازنشستگی‌اش اخراج شد و این موضوع احتمالا بر حقوق بازنشستگی‌اش‌، اثر خواهد گذاشت.

بازرسی‌ها از اف‌بی‌آی که بر سر چگونگی تحقیقات از پرونده ای‌میل‌های هیلاری کلینتون در جریان است، در نهایت به این نتیجه رسید که آقای مک‌کیب دستوراتی برای انتشار اطلاعاتی به رسانه‌ها صادر کرده و همچنین در تحقیقات دروغ گفته است.

این مقام سابق اف‌بی‌آی که در ۲۰ سال گذشته در این سازمان خدمت کرده، همه این اتهامات را رد کرده و می‌گوید، برخوردی که با او شده بخشی از یک حمله سازمان‌یافته به اف‌بی‌آی است. آقای مک‌کیب می‌گوید این حملات بخشی از تلاش دولت برای بی‌اعتبار کردن تحقیقات بازرس ویژه، رابرت مالر است.

همزمان روز شنبه، جان دود، وکیل شخصی دونالد ترامپ، اقدام جف سشنز در اخراج مک‌کیب را ستود و گفت که راد روزنستاین، معاون آقای سشنز باید به تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات پایان دهد.

وی در عین حال به آسوشیتدپرس گفت که خود شخصا با مقام‌های قضایی در این باره صحبتی نکرده و از آنها نخواسته که کسی را اخراج کنند.

در حال حاضر رابرت مالر علاوه بر تحقیقات درباره روسیه، در حال تحقیق درباره این موضوع نیز هست که آیا اقدامات دونالد ترامپ، از جمله اخراج جیمز کومی، «ممانعت از اجرای عدالت» بوده یا نه.

آسوشتیدپرس نوشته است که گزارش‌های شخصی اندرو مک‌کیب نیز احتمالا در بررسی همین اتهام، اهمیت دارند. مک‌کیب در بیانیه‌ای که بعد از اخراجش منتشر کرد نوشت که به دلیل اقداماتش بعد از اخراج جیمز کومی و مشاهداتش، اخراج شده است.

اندرو مک‌کیب، بعد از اخراج جیمز کومی برای مدت کوتاهی به عنوان سرپرست اف‌بی‌آی، خدمت کرد. اما از همان نخستین روزهای اخراج جیمز کومی، اختلاف‌نظر جدی میان او و دونالد ترامپ بروز کرد، چرا که گفت بر خلاف ادعای دولت، آقای کومی از احترام و اعتبار کافی در میان بدنه نیروهای اف‌بی‌آی برخوردار بوده است. او در ابتدای سال‌جاری میلادی به شکل ناگهانی پست معاونت اف‌بی‌آی را ترک کرد و به مرخصی رفت.

آقای مک‌کیب پیشتر علاوه بر شیوه عملش در پرونده ای‌میل‌های هیلاری کلینتون، به دلیل اقدامات سیاسی همسرش نیز خبرساز بوده است.

در سال ۲۰۱۶ فاش شد همسر آقای مک‌کیب که در ایالت ویرجینیا، نامزد ورود به مجلس سنای ایالتی بود، از یکی از دوستان نزدیک خانواده کلینتون، کمک مالی دریافت کرده است. در پی انتشار این خبر، اف‌‌بی‌‌آی تحقیقاتی انجام داد و در نهایت اعلام کرد که آقای مک‌کیب برای فعالیت سیاسی همسرش، تایید‌های لازم را دریافت کرده و روال قانونی طی شده. ضمن اینکه اعلام شد او در آن زمان در پرونده تحقیق از هیلاری کلینتون، مسئولیتی نداشته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و توئیت‌ها/ ک.ح/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG