لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۱۵

یک دیپلمات روس، یک چمدان مواد ضدعفونی و طرح قتل چند مقام محلی در پراگ


حذف نام ایوان کونیف از محل استقرار مجسمه‌ای از او که برداشتن آن به تنشی دیپلماتیک میان مسکو و پراگ دامن زد.

در میانه بحران شیوع کرونا و در حالی که پایتخت جمهوری چک تدابیر شدیدی را برای جلوگیری از شیوع ویروس اعمال می‌کرد، یک خبر پراگ را شوکه کرد.

اولین‌بار یک نشریه پرخواننده به نام رسپکت بود که در ماه گذشته میلادی با انتشار گزارشی نوشت یک دیپلمات روس با سمی کشنده به پراگ سفر کرده، و جان سه مقام شهری در خطر است.

در ساعت‌ها و روزهای بعد خبر آمد که سه مقام، از جمله شهردار پراگ، تحت حفاظت دائم پلیس قرار گرفته‌اند. کاخ کرملین در مسکو اما همه این گزارش‌ها را رد کرد و آن را پروپاگاندای علیه روسیه خواند.

تنش کنونی پس از آن وارد مرحله‌ای جدی شد که منطقه شش پراگ اقدام به برداشتن یک مجسمه از میدان و تغییر نام آن میدان کرد. مجسمه یادگاری تمام قد از دهه‌های گذشته بود. مجسمه یک نظامی اتحاد جماهیر شوروی سابق به نام ایوان کونیِف که در پیروزی بر نیروهای ارتش آلمان نازی و آزادسازی پراگ نقش داشت.

دو سال پیش شهر پراگ در توضیح تصحیح شده‌ای درباره ژنرال کونیف آورد که او در کنار آن نقش آفرینی که به آن شهرت داشت در سال‌های بعد در خیزش‌های ضد شوروی در مجارستان، ساخت دیوار برلین، و همچنین سرکوب بهار پراگ در ۱۹۶۸ نقش ایفا کرده بود. سرکوبی که تا دو دهه بعد و بروز انقلاب مخملی، حکومتی کمونیستی و همسو با کرملین را در پراگ مستقر کرد.

از آنجا تنش بر سر این مجسمه آغاز شد اما این پایان ماجرا نبود. شهردار پراگ و همچنین منطقه شش این شهر، تصمیم گرفتند با برداشتن این مجسمه که در مجاورت سفارت روسیه در پراگ بود، نام میدان را هم تغییر دهند. میدان کونیف به میدان بوریس نمتسوف تغییر نام داد. یکی از شناخته‌شده ترین منتقدان کاخ کرملین که در سال‌های اخیر به صورت شبانه در خیابانی در مسکو کشته شد.

آندری کونچاکوف ۳۴ ساله، متهم به انتقال مواد سمی به جمهوری چک با هدف سوءقصد به چند مقام محلی در پراگ است
آندری کونچاکوف ۳۴ ساله، متهم به انتقال مواد سمی به جمهوری چک با هدف سوءقصد به چند مقام محلی در پراگ است

چنین تغییراتی که با انتقادات شدید مسکو همراه بود، موجب شد که سفارت روسیه مجبور شود نشانی خود را نیز به خیابانی در جنب سفارت تغییر دهد تا نام بوریس نمتسوف در این نشانی نباشد.

این پیچ و خم‌ها در روابط دیپلماتیک دو کشور حال با طرح اتهام علیه یک دیپلمات جوان روس به مرحله‌ای حساس رسیده. این هفته رسانه‌های چکی نام دیپلماتی را فاش کرده‌اند که متهم است دو ماه پیش با آوردن سمی کشنده طرح قتل شهرداران پراگ را در دست داشته است؛ آندری کونچاکوف ۳۴ ساله. کسی که بنا بر گزارش‌ رسانه‌های محلی سال‌ها در پراگ زندگی کرده است.

بنا بر این گزارش‌ها این دیپلمات جوان که سابقه تحصیلی و کاری آنچنان روشنی ندارد، از جمله از حدود دو سال پیش به عنوان رئیس مرکز روسی علم و فرهنگ در پراگ معرفی شده و تنها در سال گذشته به عنوان دیپلمات مشغول به کار شده است.

کونچاکوف اتهامات علیه خود را رد کرده و می‌گوید حتماً اشتباهی رخ داده چون چمدان همراه او حامل مواد ضدعفونی کننده و شکلات بوده است. مسکو هم که البته پیشتر متهم به اقدام‌های مشابهی در کشورهای دیگر شده، این اتهامات را رد می‌کند.

سفارت روسیه در پراگ می‌گوید از پلیس جمهوری چک درخواست کرده که اندری کونچاکوف را تحت حفاظت خود قرار دهد. مشابه محافظتی که حال پلیس این کشور از سه شهرداری می‌کند که از بیم جانشان، در مکان‌هایی مخفی نگهداری می‌شوند.

  • 16x9 Image

    هانا کاویانی

    هانا کاویانی، از سال ۱۳۸۶ با رادیو فردا به عنوان خبرنگار و گزارشگر همکاری می‌کند. او در این مدت تحولات سیاسی و دیپلماتیک از جمله فراز و فرودهای مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران، و مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی را از نزدیک دنبال کرده است.

XS
SM
MD
LG