لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۳۷

«درگیری» بر سر طرح انتقال آب در یاسوج؛ ۱۵ نماینده معترضان بازداشت شدند


خبرگزاری ایلنا خبر داد که پس از اعتراض ۲۰۰ نفر از مردم روستای «مهریان» یاسوج به طرح انتقال آب از این روستا و درگیری آنان با ماموران آب و فاضلاب،۱۵ نفر از نمایندگان این معترضان، پس از حضور درفرمانداری بازداشت شده اند.

منصور نوروزی،رئیس شورای اسلامی روستای «مهریان»، درمصاحبه با این خبرگزاری گفت که روز سه شنبه،۸ خرداد، ماموران اداره آب و فاضلاب شهری یاسوج اقدام به نصب لوله ای برای انتقال آب از رودخانه این روستا کرده اند.

به گفته آقای نوروزی،۲۰۰ نفر از مردم این روستا دراعتراض به این اقدام درمقابل فرمانداری یاسوج تجمع کردند که ۱۵ نفربه نمایندگی از آنان درساختمان فرمانداری «حضور یافتند».

وی خبر داد که این ۱۵ نفر پس از گذشت مدتی از حضورشان در فرمانداری بازداشت شده اند.

آقای نوروزی به دلایل بازداشت این افراد اشاره ای نکرده است.

با این حال غضنفر رمضانی، عضو دیگر شورای این روستا، از درگیری هایی بین ساکنان روستا و ماموران اداره آب و فاضلاب خبر داده است.

وی گفت که دراین درگیری ها، صفی الله احمدی،عضو شورای شهر «مورد ضرب و شتم قرار گرفته» و «در اورژانس بیمارستان یاسوج بستری است».

درهمین حال قاسم قلندری،مدیر آب و فاضلاب شهری یاسوج، تهدید کرد که اگر افرادی بخواهند از اجرای این پروژه جلوگیری کنند،«براساس قانون با آنان برخورد خواهد شد».

به گفته آقای قلندری، پروژه انتقال آب از این رودخانه براساس مصوبات سفر دولت به استان کهگیلویه و بویر احمد و برای تامین آب آشامیدنی ۳۰ هزار نفر از ساکنان مناطق مجاور اجرا می شود.

درحالی که رئیس شورای روستای «مهریان»،معتقد است پروژه انتقال آب باعث نابود شدن زمین های کشاورزی و باغ های روستا می شود، مدیر آب و فاضلاب شهری یاسوج می گوید، اگر این پروژه اجرا نشود تامین آب آشامیدنی این مناطق با مشکل مواجه خواهد شد و «باید تابستان سختی را پشت سر بگذرانیم».

در سال های اخیر طرح های انتقال آب بین شهرها و استان های مختلف ایران اعتراضاتی را به دنبال داشته است.

از جمله هزاران تن از مردم شهرهای استان چهار محال بختیاری در اعتراض به طرح‌های انتقال آب زاینده رود چندین بار تجمع کرده‌اند.

تجمع شهروندان استان چهار و محال و بختیاری در اعتراض به طرح‌های انتقال آب به اصفهان در حالی برگزار شده که کشاورزان شرق اصفهان نیز در اعتراض به دریافت نکردن «حق‌آبه» در ماه‌های گذشته بارها تجمع کرده‌اند.

کشاورزان اصفهانی همچنین به انتقال آب زاینده‌رود به یزد اعتراض دارند.

پیشتر گری لوئیس، نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد در ایران، به رویترز گفته بود که کمبود آب اکنون به عمده‌ترین چالش امنیتی انسانی در ایران تبدیل شده است.

در این ارتباط برخی از تحلیل‌گران از عبارت «جنگ آب» برای توصیف مناقشه‌های احتمالی آینده بر سر آب در ایران یا بین کشورها استفاده می‌کنند و برخی تا آنجا پیش رفته‌‌اند که پیش‌بینی‌می‌کنند جنگ جهانی احتمالی آینده بر سر آب آغاز شود.

علاوه بر خشکسالی، آن چه مدیریت و استفاده نادرست از منابع آبی موجود عنوان شده، به خشک شدن بسیاری از دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌های حیاتی ایران در سال‌های اخیر منجر شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG