لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۱۶

ارتش اسرائیل: تلاش حزب‌الله لبنان برای هدف قرار دادن پهپاد ما ناکام ماند


یکی از انواع پهپادهای در اختیار ارتش اسرائیل- عکس آرشیوی است

اسرائیل می‌گوید که گروه حزب‌الله لبنان تلاش کرد تا یک فروند پهپاد نظامی این کشور را در جنوب لبنان ساقط کند ولی ناکام ماند.

سخنگوی ارتش اسرائیل روز چهارشنبه ۱۵ بهمن تایید کرد که حزب‌الله با راکت ضد هوایی در صدد ساقط کردن پهپاد اسرائیلی بود اما راکت به هدف اصابت نکرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو منبع امنیتی لبنان گفتند که شبه‌نظامیان حزب‌الله راکت ضد هوایی را به سوی پهپاد اسرائیلی شلیک کردند.

رویترز از عقبگرد پهپاد و بازگشت آن به آسمان اسرائیل پس از روبرو شدن با راکت ضد هوایی خبر داد اما ارتش اسرائیل گفت که پهپاد به ماموریت خود «ادامه داد».

با وجود این، منابع لبنانی از شنیده شدن صدای انفجار در آسمان منطقه خبر داده‌اند.

برخی از رسانه‌های لبنان نیز مدعی شدند که اسرائیل بعد از «منفجر شدن پهپادش»، عامدانه به بمباران اهدافی در محل سقوط آن اقدام کرد.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که از پاییز سال ۱۳۹۷، این دومین بار است که حزب‌الله توانمندی شلیک راکت ضد هوایی خود را به رخ می‌کشد.

حزب‌الله در آغاز این هفته نیز اعلام کرد که یک پهپاد دیگر اسرائیل را «از کنترل دشمن خارج کرد و آن را به زمین نشاند».

این گروه شبه‌نظامی درباره به‌دست گرفتن کنترل پهپاد اسرائیلی در یکشنبه هفته جاری گفته بود که نیروهای حزب‌الله حاضر در دهکده بلیدا، در نزدیکی مرز لبنان و اسرائیل، شیئی پروازی نظامی اسرائیل را به زمین نشاندند.

ارتش اسرائیل تایید کرده بود که آن پهپاد را از دست داده اما گفته بود که تهدیدی در زمینه نشت اطلاعات نظامی وجود ندارد.

حزب‌الله به تازگی «سوگند» خورده بود که نگذارد بیش از این پهپادهای اسرائیلی به آسمان لبنان تعرض کنند.

شواهد میدانی حاکی از آن است که این گروه متحد جمهوری اسلامی ایران در دوره اخیر توان پهپادی و ضد راکتی خود را تقویت کرده است.

اسرائیل معمولا پیش از اعزام جنگنده‌های خود برای بمباران اهدافی در سوریه، پهپادهای تجسسی را با ماموریت گردآوری اطلاعات، به آسمان لبنان می‌فرستد.

به گفته رسانه‌های اسرائیل، پهپادی که امروز مورد هدف راکت ضد هوایی حزب‌الله قرار گرفت، در حال گردآوری اطلاعات در خصوص گروه حزب‌الله بود.

از بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران، در ۱۳ دی پارسال و سپس کشته شدن علی کامل محسن، یک جنگجوی حزب‌الله در بمباران‌های اسرائیل در نزدیکی دمشق در تابستان امسال، ارتش اسرائیل سطح هوشیاری خود را نسبت به اقدامات احتمالی حزب‌الله افزایش داده بود.

اما رسانه‌های اسرائیل گزارش می‌دهند که در دوره اخیر، ارتش اسرائیل به وضعیت عادی در مرز با لبنان بازگشته بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG