لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۲۴

محسنی اژه ای: شورای عالی امنیت ملی در نشست اخیر درباره حصر تصمیم جدیدی نگرفته است


غلامحسین محسنی اژه ای
غلامحسین محسنی اژه ای

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه، دوشنبه ۱۳ شهریور با اصلاح اظهارات خود درباره طرح موضوع «حصر خانگی» رهبران اعتراضات به نتیجه انتخابات ۱۳۸۸ در نشست اخیر شورای عالی امنیت ملی، اظهار داشت، در این نشست تصمیم جدیدی در این خصوص گرفته نشد، و « حصر کماکان به قوت خود باقی است.»

غلامحسین محسنی اژه ای روز یکشنبه با اشاره به این که در نشست اخیر شورای عالی امنیت ملی حضور نداشته، اما گفته بود: «شنیده‌ام که در جلسه اخیر این موضوع جزو دستور جلسه شورا نبوده اما مطرح می‌شود و باز قرار می شود حصر همچنان باقی بماند».

به گزارش میزان، سخنگوی قوه قضائیه روز دوشنبه به خبرنگاران گفته است:«در جلسه اخیر شورای عالی امنیت ملی موضوع حصر مطرح می‌شود، تصمیم جدیدى گرفته نمی شود و حصر کماکان بقوت خودباقى است. »

وی اضافه کرده است: «مصوبه شورای عالی امنیت ملی قانونی و لازم الاجرا است و هیچ کس حق مخالفت با آن را ندارد. »

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از اسفند سال ۱۳۸۹ تاکنون بدون محاکمه در حصر خانگی به سر می‌برند.

این در حالی است که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، روز سه‌شنبه هفتم شهریور، از طرح موضوع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در شورای عالی امنیت ملی خبر داده و ابراز امیدواری کرده بود که با خروج نیروهای امنیتی از محل حصر مهدی کروبی «گام‌های بعدی» هم برداشته خواهد شد.

محمدباقر نوبخت بدون اشاره به این «گام‌ها» درباره اعتصاب غذای مهدی کروبی و خروج نیروهای امنیتی از خانه او گفت:‌ «درباره خروج نیروهای امنیتی وزیر اطلاعات گزارشی داد که این اتفاق افتاده است».

خروج مأموران امنیتی از محل حصر مهدی کروبی یکی از دو خواسته او در زمان اعتصاب غذا بود و گرچه فرزند آقای کروبی از موافقت مسئولان مربوطه با این امر خبر داده بوده اما غلامحسین محسنی اژه‌ای دو هفته پیش این موضوع را «دروغ محض» خواند.

علی مطهری٬ نایب رئیس مجلس،‌ پیشتر گفته بود که نظر علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی، بر ادامه حصر است.

حسن روحانی با آنکه در هر دو انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و دوازدهم وعده رفع حصر را مطرح کرده٬ هنوز نتوانسته به این وعده خود تحقق ببخشد. این در حالیست که جمعیت شرکت کننده در سخنرانی‌های او، پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت سال جاری، بارها خواستار پایان حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد شده اند. در عین حال،‌ شماری از چهره های سیاسی و مذهبی نیز خواستار پایان حصر شده اند.

XS
SM
MD
LG