لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۱

 سازمان پزشکی قانونی ایران: امکان احراز هویت جسد مومیایی به ما داده نشد


گفته می شود این عکس از جسد مومیایی پیدا شده در حوالی حرم عبدالعطیم گرفته شده است.

احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت گفته است، امکان شناسایی و احراز هویت جسد مومیایی که در طرح توسعه آستان عبدالعظیم حسنی در شهر ری کشف شد، به این نهاد قضایی داده نشد.

به گزارش ایرنا، احمد شجاعی گفته است، « امکان شناسایی و احراز هویت جسد مومیایی که در عملیات حفاری در حرم عبدالعظیم حسنی در شهر ری کشف شده بود برغم انتظار فراوان و فراهم شدن تمهیدات لازم، به این نهاد داده نشد.»

وی اضافه کرده است:«این در حالی است که مقدمات و تمهیدات لازم برای احراز هویت جسد مومیایی در سازمان پزشکی قانونی انجام شده بود و این نهاد قضایی آمادگی داشت که در کمترین زمان ممکن این جسد مومیایی را شناسایی کند.»

صبح روز سوم اردیبهشت برخی از سایت‌ها از جمله «روزآروز» خبر دادند که در طرح توسعه حرم عبدالظیم حسنی در شهرری یک جسد «مومیایی» کشف شده که احتمال دارد جنازه رضا شاه، بنیانگذار سلسله پادشاهی پهلوی، باشد.

با این حال ساعاتی بعد مصطفی آجرلو، مدیرکل روابط عمومی آستان عبدالعظیم حسنی، اعلام کرد که جسد کشف شده «باقی مانده از یک جسد طبیعی است» و «چهره آن قابل تشخیص نیست».

این در حالی است که رضا پهلوی اعلام کرد، به احتمال قوی جسد پیدا شده، پیکر رضاشاه موسس سلسله پهلوی است.

اما از همان زمان گزارش‌های ضدونقیضی درباره سرنوشت این پیکر منتشر شده است.

در حالی که مقامات سازمان میراث فرهنگی می‌گفتند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره این مومیایی تصمیم خواهد گرفت، فرماندار شهر ری اعلام کرده که این جسد دفن شده است.

بسیاری از مورخان، پژوهشگران و مردم عادی ایران بر اهمیت نسبت به سرنوشت این پیکر حساسیت نشان داده‌اند.

از جمله جامعه باستان‌شناسی ایران در بیانیه‌ای گفت که «حتی اگر هویت این جسد مومیایی غیرقابل تشخیص باشد و یا به رضاشاه تعلق نداشته باشد، از نظر علمی، تاریخی و میراث فرهنگی نمونه‌ای منحصربه‌فرد محسوب می‌شود و ضروری است که از آن محفاظت کامل به عمل آید».

به دنبال حمله نیروهای بریتانیایی و اتحاد جماهیر شوروی به ایران در شهریور ۱۳۲۰ رضاشاه به ناچار از قدرت کنار رفت و از کشور تبعید شد. وی پنج ماه در جزیره موریس اقامت کرد که در جنوب عربی اقیانوس هند و شرق ماداگاسکار قرار دارد. سپس به دلیل شرجی هوا و مشکلات دیگر به ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی رفت و تا هنگام مرگ در مرداد سال ۱۳۲۳ آنجا ماند.

پیکر رضاشاه ابتدا به قاهره فرستاده شد که پس از مومیایی شدن، برای چند سال آنجا باقی ماند تا سرانجام در سال ۱۳۲۹ به ایران آورده شد و در آستان عبدالعظیم حسنی در شهر ری دفن شد.

پس از انقلاب بهمن ۵۷ صادق خلخالی، حاکم شرع جنجالی جمهوری اسلامی، مقبره و بنای یادبود رضاشاه را تخریب کرد اما جسد وی را به دست نیاورد و مدعی شد که محمدرضاشاه جسد را به خارج از کشور انتقال داده است، ادعایی که خاندان پهلوی آن را تکذیب کرده است.

نام رضاشاه در اعتراضات دی‌ماه پارسال ایران بار دیگر مطرح شد و معترضان شعارهایی در ستایش وی و فرزندش سر دادند.

با استفاده از گزارش های ایرنا و رادیو فردا؛ خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG