لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۱۸

وزارت اطلاعات ایران همكارى با ۶۰ بنياد و موسسه خارجى را ممنوع كرد


«جنگ نرم» واژه اى است كه در ماه هاى اخير بارها از سوى مقام هاى جمهورى اسلامى ايران مطرح شده است و معترضان به نتيجه انتخابات رياست جمهورى دهم متهم شده اند كه در خدمت اين «جنگ نرم» هستند.
وزارت اطلاعات ايران «عقد قرارداد و اخذ امكانات» توسط افراد و موسسات ايرانى از ۶۰ بنياد و موسسه خارجى را كه به گفته آن، با «جنگ نرم» عليه جمهورى اسلامى در ارتباط هستند را ممنوع كرده است.

معاون خارجى وزارت اطلاعات جمهورى اسلامى در گفت و گويى كه متن آن به صورت يكسان در خبرگزارى هاى داخلى ايران منتشر شده است اسامى ۶٠ بنياد و موسسه كه به گفته اين مقام امنيتى با «جنگ نرم» عليه جمهورى اسلامى در ارتباط هستند را منتشر كرد.

اين مقام امنيتى در اظهارات خود «شبكه‌هاى رسانه ‌اى، ماهواره ‌اى و اينترنتى» به گفته وى، «معاند و مخالف نظام جمهورى اسلامى» را شامل راديو و تلويزيون هاى فارسى زبان خارج از كشور از جمله صدای آمریکا، رادیو فردا، بی بی سی، رادیو اسرائیل دانسته است و از شبكه ‌هاى ماهواره ‌اى «مجاهدين خلق، سلطنت‌ طلب، پارس، رنگارنگ، كانال يك» و همچنين برخى از سايت ‌هاى اينترنتى مانند «جرس» به عنوان مصاديق سازمان‌هاى «برانداز بيگانه» نام برده است.

در ليست منتشر شده نام برخى از موسسات غير دولتى و مراكز دانشگاهى و همچنين سازمان هاى بين المللى از جمله «ديده بان حقوق بشر» نيز ديده مى شود.

در اين فهرست، «دانشگاه ييل» كه از دانشگاه هاى معتبر در آمريكا به شمار مى رود از جمله نهادهاى مرتبط با «جنگ نرم» عليه جمهورى اسلامى معرفی شده است.

نام موسساتى چون «جامعه باز»، «مركز وودرو ويلسون»، «خانه آزادى» و «موسسه هيفوس» كه در سال هاى اخير بارها از سوى مقام هاى جمهورى اسلامى مورد اتهام واقع شده اند نيز در ليست وزارت اطلاعات جمهورى اسلامى ايران وجود دارند.

معاون خارجى وزارت اطلاعات ايران كه در گزارش رسانه هاى ايرانى نامى از وى برده نشده است در اظهارات خود گفته است: «هرگونه ارتباط، عقد قرارداد و اخذ امكانات از سوى اشخاص حقيقى و حقوقى با اين موسسات و بنيادهاى جريان جنگ نرم غيرقانونى و ممنوع مى‌باشد.»

وى همچنين دريافت «هر گونه كمك‌هاى نقدى و غيرنقدى از خارج كشور براى جريانات و احزاب و گروه‌هاى سياسى» را نيز غير قانونى دانست.

اين مقام امنيتى در حالى اسامى ۶٠ بنياد و موسسه «بيگانه» را منتشر كرده كه پيش از اين حيدر مصلحى، وزير اطلاعات دولت محموداحمدى نژاد از شناسايى «۸٠ موسسه، بنياد، صندوق و نهاد بيگانه» در اين زمينه خبر داده بود.

وزیر اطلاعات در تشریح اقدامات کسانی که آنها را «سران فتنه» خواند گفته بود: «سران فتنه بعد از انتخابات ریاست ‌جمهوری چهار محور اساسی شامل فضاسازی تخریبی، نظرسازی‌های هدفمند، طرح القای تقلب در انتخابات و پرداختن به نافرمانی مدنی را دنبال می‌کردند.»

آقای مصلحی «جریان فتنه» را همسو با «جنگ نرم» دانسته و گفته بود: «ایجاد تغییر در رفتار کارگزاران حکومتی و مردم، تغییر رژیم و فروپاشی نظام از درون، عمده اهداف جریان فتنه و سران استکبار در مقابله با جمهوری اسلامی ایران است.»

«جنگ نرم» واژه اى است كه در ماه هاى اخير بارها از سوى مقام هاى جمهورى اسلامى ايران مطرح شده است و معترضان به نتيجه انتخابات رياست جمهورى دهم متهم شده اند كه در خدمت اين «جنگ نرم» هستند.

دستگاه قضايى ايران از شش ماه گذشته تا كنون تعداد زيادى از فعالان سياسى، مدنى و رسانه اى منتقد دولت را به بهانه ارتباط با «جنگ نرم» عليه «نظام» بازداشت و براى آنها احكام سنگينى صادر كرده است.

در عين حال ده ها روزنامه و هزاران وب سايت نيز به اين بهانه توقيف و يا با فيلترينگ مواجه شده اند.

دیدن نظرات (۲۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG