لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۳

ناتو: هشدارهای روسیه علیه این پیمان غیرقابل قبول است


مقر ناتو در بروکسل

یک روز پس از آن که رهبر روسیه تسلیحات هسته‌ای جدید آن کشور را معرفی کرد ناتو گفت هشدارهای ولادیمیر پوتین علیه این پیمان «غیرقابل قبول» است و به کاهش تنش‌ها کمکی نمی‌کند.

ولادیمیر پوتین که از گسترش مرزهای ناتو به سوی شرق و حوزه نفوذ اتحاد شوروی سابق خشمگین است در سخنرانی روز پنجشنبه گفت هر حمله‌ای به متحدان مسکو حمله به روسیه تلقی شده و با واکنش سریع روبرو خواهد شد.

با وجودی که ولادیمیر پوتین مشخص نکرد متحدان روسیه چه کسانی هستند ناتو می‌گوید سخنان آقای پوتین که جنگ‌طلبانه‌ترین سخنرانی رهبر روسیه بود به کاهش تنش‌ها که از زمان الحاق ناحیه کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ آغاز شده کمک نخواهد کرد.

سخنگوی ناتو در باینیه‌ای گفت: «بیانات روسیه در مورد هدف گرفتن اعضای پیمان غیرقابل قبول و غیرسازنده است.»

بحران کریمه باعث شده ناتو فعالتر شود ولی این پیمان تاکید دارد که اقدامات نظامی اخير در لهستان و جمهوری‌های بالتیک جنبه دفاعی دارند.

سخنگوی ناتو افزود: «ما خواهان یک جنگ سرد و یا مسابقه تسلیحاتی جدید نیستیم. تمامی اعضای پیمان از توافق کنترل تسلیحاتی که فضای اعتماد ایجاد کرده و به نفع همه است، حمایت می‌کنند.»

یکی از دلایل مشخص واکنش روسیه سامانه دفاع ضد موشکی ساخت آمریکا است که پیمان ناتو آن را در اسپانیا، لهسنان و رومانی مستقر کرده و می‌گوید برای از بین بردن موشک‌های ایران طراحی شده است.

ولادیمیر پوتین که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ مارس سخنرانی می‌کرد در بخش دیگری از سخنانش گفت این سامانه‌ها در برابر فناوری‌های جدید روسیه «ناکارآمد» هستند.

اما ناتو گفت این روسیه است «که از دریای برانتس تا مدیترانه به تجمع نیرو و تجهیزات ادامه می‌دهد».

سخنگوی ناتو گفت: «همانطور که بارها به صراحت گفته‌ایم سامانه دفاع موشکی پیمان ناتو نه علیه روسیه طراحی شده و نه آن کشور را نشانه رفته است. این سامانه در برابر موشک‌های بالستیک خارج از ناحیه اروپا و آتلانیتک است.» اشاره او به خاورمیانه و مناطق دورتر بود.

شورای روسیه - ناتو که فعالیت آن در ژوئن ۲۰۱۴ پس از بحران کریمه مدتی متوقف شد، مجمعی است که مقامات روسیه و ناتو انتقادها و نارضایتی خود را مطرح می‌کنند هر چند تضاد غرب و روسیه بر سر بحران شرق اوکراین ادامه دارد.

در جریان نبردهای شرق اوکراین تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند. ناتو روسیه را به حمایت مستقیم از شورشیان متهم می‌کند.

سخنگوی ناتو روز جمعه در بخش دیگری از بیانیه خود گفت: «ناتو در برابر روسیه یک سیاست دوگانه را تعقیب می‌کند که دفاع و بازدارندگی قوی همراه با گفتگوی واقعی است. ما مصمم هستیم هر دو وجه این سیاست را اجرا کنیم.»

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

XS
SM
MD
LG