لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۴۴

تشدید تدابیر امنیتی برای حفاظت از مقامات قضایی مسئول پرونده نتانیاهو


بنیامین نتانیاهو می‌گوید قانونی وجود ندارد که او را وادار به کناره‌گیری بعد از صدور کیفرخواست کند

پلیس اسرائیل تدابیر امنیتی برای حفظ جان آویخای مندل‌بلیت، دادستان کل، و اعضای ارشد تیم دادستانی را که علیه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این کشور به اتهام «فساد» کیفرخواست صادر کرده‌اند، تشدید کرد.

رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که به منظور جلوگیری از سوءقصد احتمالی به جان آقای مندل‌بلیت و دو مقام ارشد دیگر دادستانی، نیتسان شای و خانم لی‌ات بن‌آری، محافظان امنیتی برای آنها گمارده شده است.

در اسرائیل قتل سیاسی سابقه دارد که مهم‌‌ترین آن، کشته شدن اسحاق رابین نخست وزیر وقت در ۲۴ سال پیش به دست یک راستگرای مخالف با سیاست‌های او بود.


پنجشنبه شب ۳۰ آذر با اعلام بیانیه دادستانی، تظاهراتی در حمایت از آقای نتانیاهو در برابر اقامتگاه او و نیز تظاهراتی در مخالفت با دادستانی در مقابل خانه آقای مندل‌بلیت برگزار شد.

آقای مندل‌بلیت روز جمعه اول آذر خبر داد که در روزهای آینده، نظر دادستانی را نیز در مورد ادامه کار بنیامین نتانیاهو در مقام نخست وزیری، پس از متهم شدن رسمی او به فساد، اعلام خواهد کرد.

آقای نتانیاهو پنج‌شنبه شب صدور کیفرخواست علیه خود به اتهام رشوه‌خواری و خیانت در امانت در سه پرونده جداگانه را «کودتا» برای برانداختن دولت از طریق دستگاه قضایی نامید.

آقای نتانیاهو با تاکید بر این‌ که قانونی وجود ندارد که او را وادار به کناره‌گیری بعد از صدور کیفرخواست کند، خواهان «تحقیق» در مورد عملکرد دادستانی شد.

بنی گانتس رهبر حزب رقیب آبی- سفید در واکنش به بنیامین نتانیاهو گفت: «کودتایی در کار نیست؛ دستگاه قضایی وظیفه خود را انجام داده است.»

حزب آبی- سفید جمعه نیز از دادستان خواست آقای نتانیاهو را «وادار به کناره‌گیری کند».

سیاستمداران حزب لیکود و سران احزاب راست‌گرا و مذهبی هم‌پیمان با دولت بنیامین نتانیاهو گفته‌اند تا زمانی که حکم دادگاه علیه او صادر نشده، حامی وی بوده و از ادامه کارش در مقام نخست وزیری حمایت خواهند کرد.

اسرائیل کاتز وزیر خارجه که یکی از سیاستمداران لیکود برای جانشینی بنیامین نتانیاهو در رهبری این حزب است، جمعه گفت نخست وزیر برای تکمیل دوران رهبری‌اش با «منع قانونی» روبرو نیست.

کیفرخواست علیه آقای نتانیاهو در پرونده‌هایی به اتهام گرفتن هدایای شخصی و نیز برخوردار شدن از پوشش خبری مثبت در رسانه‌‌های اصلی، وضعیت سیاسی جاری اسرائیل را بغرنج‌تر کرده اما ممکن است با خروج احتمالی وی از صحنه سیاسی، حتی به صورت موقت، امکان تشکیل دولت جدید را فراهم کند.

پس از دو انتخابات فروردین و شهریور امسال، بنیامین نتانیاهو که از سوی رییس جمهوری این کشور اختیار تشکیل دولت جدید را گرفت، هر دو بار، شکست خورد.

بنی گانتس رهبر آبی- سفید نیز که ماه گذشته این اختیار را دریافت کرد، چهارشنبه این هفته، در پایان مهلت قانونی چهار هفته‌ای، اعلام شکست کرد.

رئیس جمهوری اسرائیل در آخرین راه قانونی باقی‌مانده، پنجشنبه از رییس مجلس خواست نماینده‌ای را پیدا کند که کار تشکیل دولت را طی ۳ تا ۵ هفته آینده محقق کند در غیر این صورت، اسرائیل با سومین انتخابات در یک‌سال روبرو خواهد بود.

موعد آغاز محاکمه بنیامین نتانیاهوی ۷۰ ساله هنوز اعلام نشده است؛ چنین محاکمه‌ای ممکن است سال‌ها به درازا بینجامد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG