لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۵۳

نتانیاهو در سازمان ملل: تداوم برجام، ایران را به کره شمالی دیگر تبدیل می کند‎


بینامین نتانیاهو از سخنرانی دونالد ترامپ در سازمان ملل تمجید کرد.
بینامین نتانیاهو از سخنرانی دونالد ترامپ در سازمان ملل تمجید کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل سه شنبه بیست و هشتم شهریور در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل جامعه جهانی را فرا خواند که برجام، توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران را لغو کرده یا موجب تغییر کلی آن شود.

بنیامین نتانیاهو که در نخستین روز از کار هفتاد و دومین دوره مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می کرد، گفته است، اگر تغییری در توافق هسته ای با ایران روی ندهد، این توافق باعث می شود که ایران به کره شمالی دیگر بدل شود.

بینامین نتانیاهو اضافه کرده است: آنهایی که از توافق (هسته ای با ایران) دفاع می کنند، می گویند این توافق مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای خواهد شد. دقیقا همین حرف ها را در مورد توافق هسته ای با کره شمالی می زدنند و می دانیم که نتیجه ان چه شد. اگرشرایط (در توافق)تغییر نکند، این توافق دقیقا به نتیجه مشابه منجر خواهد شد.

نخست وزیر اسرائیل برجام را با توافق دهه نود میان قدرت های جهانی با کره شمالی مقایسه کرد و گفت شرایط کنونی برجام به ایران امکان داده که مانند «یک ببر گرسنه» منطقه را «بدرد و ببلعد» و اگر این «امپراتوری اسلامی به بمب اتم با قدرت پرتاب به هر جای جهان مجهز شود، تصور کنید چه خواهد شد».

بنیامین نتانیاهو همچنین سخنرانی روز سه شنبه رییس جمهوری آمریکا را که ساعاتی پیش از نطق او بیان شد و اولین سخنرانی دونالد ترامپ از مجمع عمومی سازمان ملل بود، مورد تحسین قرار داد.

آقای نتانیاهو گفت به عنوان کسی که سال ها سفیر اسرائیل در سازمان ملل بوده و اکنون نیز سال ها است که نخست وزیر اسرائیل است، «هرگز چنین سخنرانی شجاعانه ای» مانند نطق امروز رییس جمهوری ترامپ از این تریبون نشنیده بود..

آقای ترامپ در نطق خود برجام را «مایه خجالت و شرمساری آمریکا» نامیده و گفته بود «اگر این توافق پوششی برای برنامه هسته ای باشد، آن را نخواهیم پذیرفت».

نخست وزیر اسرائیل با دلگرمی آشکار از سخنرانی دونالد ترامپ در مورد ایران گفت، خود او نیز دو سال پیش در سازمان ملل برجام را «مایه شرمساری» توصیف کرده بود.

به گفته نتانیاهو، ایران بعد از برجام بر خاورمیانه؛ از عراق و سوریه تا نقاط دیگر پرده ای از ارعاب و ترور کشیده است.

نخست وزیر اسرائیل این را نیز گفت که کشورش «اقدام می کند تا ایران پایگاه نظامی در منطقه نداشته باشد و به مرزهای شمالی اسرائیل نزدیک نشود» و «مداخله نظامی ایران در سوریه و لبنان بی واکنش نخواهد ماند».

آقای نتانیاهو گفت ایران کشور او را به نابودی تهدید کرده، و افزود «کسانی که اسرائیل را به نابودی تهدید می کنند، خود را در معرض خطر قرار می دهند ولی اسرائیل با همه قوای نظامی از خود دفاع می کند».

آقای نتانیاهو با تکرار ۳۶ بار نام ایران در این سخنرانی گفت من «یک پیام ساده برای دیکتاتور ایران آیت الله (علی) خامنه ای دارم؛ نور اسرائیل هرگز خاموش نخواهد شد».

او عبارت «نور اسرائیل هرگز خاموش نمی شود» و «جاودانگی اسرائیل هرگز دروغ نیست» را به زبان عبری بیان کرد.

آقای نتانیاهو افزوده و گفت، پیام دیگری نیز به ملت ایران دارد؛ «روزی که شما آزاد شوید ما دوباره همان دوستان نزدیک خواهیم شد و و دوستی باستانی ملت های ما دوباره شکوفا می شود».

او به نام ندا (آقا) سلطان دختر ایرانی کشته شده در رخدادهای بهار ۱۳۸۸ ایران اشاره کرد و گفت «هرگز چهره پرخون ندا را که بر سنگفرش های خیابان های تهران جان داد، از یاد نخواهد برد و همانند ندا نیز هرگز ملت ایران را از یاد نمی برد».

نخست وزیر اسرائیل عبارتی خطاب به ملت ایران را به زبان فارسی بیان کرد: «ما شما را دوست داریم».

نخست وزیر اسرائیل دوشنبه با دونالد ترامپ در نیویورک دیدار کرده بود؛ ملاقاتی که در آن رییس جمهوری آمریکا گفت، سیاست دولت او در مورد برجام «بزودی روشن خواهد شد».

نخست وزیر اسرائیل در حالی در سخنرانی خود از سازمان ملل خواهان لغو یا تغییر کلی برجام شد که علی اکبر ولایتی مشاور آیت الله خامنه ای در امور بین الملل سه شنبه در تهران گفت «به هیچ وجه تجدید مذاکره برجام از طرف جمهوری اسلامی اجرا نخواهد شد».

حسن روحانی رییس جمهوری ایران نیز دوشنبه در مصاحبه با سی ان ان و سپس در سخنرانی برای شماری از آمریکاییان در نیویورگ گفت آمریکا برای خروج احتمالی از برجام «هزینه سنگینی» خواهد پرداخت و «ضرر آن صد در صد متوجه آمریکا است».

روحانی این را نیز گفت که «اگر توافق های بین المللی بر مبنای خوشایند یک فرد زیر پا گذاشته شود، پس به قول ما ایرانی ها، سنگ بروی سنگ بند نمی شود...و این به معنای دعوت دنیا به هرج و مرج است».

آیت الله خامنه ای نیز یکشنبه در دانشگاه علوم انتظامی تهران گفته بود، هر کار غلط آمریکا با واکنش قاطع ایران روبرو خواهد شد.

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه ساعتی پیش از سخنرانی نتانیاهو و در پی سخنان دونالد ترامپ در سازمان ملل، برجام را یک توافق «خوب» نامید و گفت، «عدم پایبندی به آن، غیر مسئولانه خواهد بود».

XS
SM
MD
LG