لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۴۱

نتانیاهو: پایه‌های جمهوری اسلامی در منطقه به لرزه افتاده است


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، چهارشنبه ۱۳ آذر در اشاره به اعتراضات و تظاهرات اخیر در ایران گفت: «ما شاهد هستیم که امپراتوری ایران متزلزل شده است؛ تظاهرات در تهران، تظاهرات در بغداد، تظاهرات در بیروت؛ در این وضعیت اهمیت دارد که فشار علیه خوی تجاوزگری ایران افزایش یابد».

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، وی در آستانه سفر به لیسبون، پایتخت پرتغال، برای دیدار با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، درباره «مسائل مهم مربوط به ایران»، میان تظاهرات اعتراضی مردم ایران با تظاهرات ماه‌های اخیر در عراق و لبنان، ارتباط قائل شد و آن را نشانه‌های لرزش پایه‌های جمهوری اسلامی در ایران و نیز در منطقه دانست.

آقای نتانیاهو افزود «ما هم‌زمان می‌بینیم که ایران در سودای دسترسی به بمب اتمی و توسعه موشک‌های بالیستیک است؛ از جمله موشک‌های نقطه‌زن قاره‌پیما؛ باید با آن مخالفت کرده و راه آن، تشدید فشار است».

نخست‌وزیر اسرائیل افزود که رئیس جمهور آمریکا دستگاه دولت آمریکا «بیشترین فشار و تحریم‌ها را به ایران وارد کرده و ما قدردان آن هستیم».

وی برای دومین بار در روزهای اخیر شش کشور اروپایی را که حاضر به پیوستن مشروط به اینس‌تکس، سازوکار مالی تجارت اروپا با ایران، در صورت بازگشت ایران به همه تعهدات پیشین برجام شده‌اند، نکوهش کرد.

بنیامین نتانیاهو گفت «این کشورها باید شرم کنند؛ در حالی که مردم ایران جان خود را به خطر انداخته و در خیابان‌ها کشته می‌شوند؛ این کشورها حکومت دیکتاتوری را تقویت و از آن حمایت می‌کنند؛ حمایت از دیکتاتورهای تهران خطا است».

وزارت خارجه اسرائیل یکشنبه دهم آذر در بیانیه‌ای نوشت «در حالی که صدها ایرانی بی‌گناه در آخرین دور از اعتراضات به خاک و خون کشیده شدند، بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد نمی‌توانستند فرصتی بدتر از این، برای حمایت از رژیم تهران بیابند».

نخست‌وزیر اسرائیل با تأکید بر این‌که مسائل اصلی مهمی که در دیدار با مایک پومپئو در لیسبون مطرح خواهد کرد، با ایران مرتبط است، افزود که نمی‌تواند جزئیات بیشتری به رسانه‌ها اطلاع دهد.

بنیامین نتانیاهو در روزهای گذشته احتمال سفر به لندن برای دیدار با شماری از سران ناتو در حاشیه اجلاس آنها را بررسی کرد اما به گزارش رسانه‌های اسرائیل، سران بریتانیا و فرانسه دیدار با او در حال حاضر را نپذیرفتند.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG