لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۰۳

گفت وگوی نتانیاهو با دبیرکل سازمان ملل درباره تونل‌های حزب الله در مرز اسرائیل


مرز لبنان و اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل چهارشنبه ۱۴ آذر ماه در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار محکومیت بین المللی اقدام حزب‌‌الله لبنان در حفر تونل در مرز این کشور شده است.

دفتر نخست وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرده است: بنیامین نتانیاهو در این گفت‌وگوی تلفنی گزارشی از «تونل‌های نفوذی» حفر شده توسط حزب‌الله لبنان در مرز شمالی اسرائیل را به آنتونیو گوترش ارائه کرده است.

طبق این بیانیه،بنیامین نتانیاهو در این تماس تلفنی «تونل‌های نفوذی» حفر شده از سوی حزب‌الله لبنان را نقض آشکار و فاحش حاکمیت اسرائیل خوانده است.

نخست وزیر اسرائیل همچنین در این گفت‌وگوی تلفنی تصریح کرده است که این تونل ها نقض قطعنامه ۱۷۰۱شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۶ است. این قطعنامه برای پایان داده به جنگ بین اسرائیل و حزب الله لبنان صادر شده بود.

دفتر نخست وزیر اسرائیل می گوید، بنیامین نتانیاهو همچنین تاکید کرده است تونل های حفر شده بخش دیگری از اقدامات تهاجمی ایران در منطقه است.

آقای نتانیاهو همچنین از دبیرکل سازمان ملل خواسته است این اقدام حزب الله لبنان را محکوم کند.

طبق این گزارش، نخست وزیر اسرائیل به دبیرکل سازمان ملل گفته است جامعه بین المللی می بایست به خاطر این اقدام از خواست تشدید تحریم های حزب الله حمایت کند.

ارتش اسرائیل روز گذشته از عملیات گسترده‌ خودبا نام «سپر شمال» برای کشف و انهدام «تونل‌های نفوذی» حفر شده از سوی حزب‌الله لبنان در مرز شمالی اسرائیل خبر داد.

ارتش اسرائیل می‌گوید در مورد تونل‌هایی که حزب‌الله در طول سال‌ها از خاک جنوب لبنان حفر کرده تا از آن برای عملیات «تروریستی» و «نفوذی» علیه اسرائیل استفاده کند، اطلاعات کافی گردآوری کرده و از مدتی پیش خود را برای انهدام آن‌ها آماده کرده بود.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، این «تونل‌ها» تاکنون «عملیاتی» نبوده اما لازم است «پیش از مبدل شدن به تهدید، تخریب شوند».

ارتش اسرائیل تاکید کرده که عملیات در طول «خط آبی» مرزی در درون خاک اسرائیل انجام می‌شود و در خاک لبنان نیست؛ «خط آبی» مرز شناخته شده میان اسرائیل و لبنان بر اساس تشخیص سازمان ملل متحد است.

سرهنگ رونِن مانلیس، سخنگوی نظامیان اسرائیل، در نخستین گزارش از ساعات اولیه این عملیات از کشف تونلی که ۴۰ متر آن در خاک اسرائیل بوده، خبر داد.

با استفاده از گزارش های «جروزالم پست» و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG