لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۱۶

پیروزی حزب راست میانه «دمکراسی نو» در انتخابات پارلمانی یونان


کریاکوس میتوستاکیس، رهبر «دمکراسی نو» در جمع هواداران حزب در آتن

حزب لیبرال-محافظه‌کار «دمکراسی نو» به رهبری کیریاکوس میتسوتاکیس، توانسته‌است در انتخابات پارلمانی یونان اکثریت کرسی‌ها را به دست آورد و به زمامداری دولت سوسیالیست آن کشور به‌رهبری الکسیس سیپراس پایان دهد.

شمارش بیش از ۸۰ درصد آرا نشان می‌دهد که «دمکراسی نو» با کسب نزدیک به ۴۰ درصد آرا، اکثریت را از آن خود کرده، در حالی که حزب نخست‌وزیر یونان، «سیریزا»، موفق شده کمی بیشتر از ۳۱ درصد آرا را تصاحب کند.

از سوی دیگر اما به‌نظر می‌رسد حزب راست افراطی «طلوع طلایی» ممکن است موفق به کسب سه درصد حد نصاب برای ورود به پارلمان نشود. بسیاری از تحلیل‌گران عقاید این حزب را نزدیک به جریان «نئونازیسم» و «فاشیسم» می‌دانند.

آقای میتسوتاکیس از رای‌دهندگان کشورش قدردانی کرده و گفته است که پیروزی «دمکراسی نو»، «پشتوانه‌ای استوار برای تغییر یونان است».

رهبر ۵۱ ساله این حزب لیبرال-محافظه‌کار افزوده است «از امروز مبارزه‌ای سخت، اما زیبا، آغاز خواهد شد».

او وعده کاهش مالیات و جلب سرمایه‌گذاری را داده‌است.

الکسیس سیپراس نیز شکست حزب خود را پذیرفته و گفته «شهروندان انتخاب خود را انجام دادند».

سوسیالیست‌ها خود در اوج نارضایتی‌ها، به ویژه از سیاست موسوم به «ریاضت اقتصادی» در یونان بود که قدرت را در دست گرفتند.

سیپراس نیز زمانی که پیروز انتخاب شد گفته بود «کار و مبارزه در پیش رو است» و از همین «فردا» اقدامات خود را برای پایان دادن به آن‌چه «نظام فاسد» توصیف کرده بود، آغاز خواهد کرد.

او در منطقه به‌خاطر دستیابی به توافق با همسایه یونان بر سر نام «مقدونیه شمالی» شهره‌است.

یونان از زمان تاسیس یوگسلاوی پس از جنگ جهانی دوم و نامگذاری یکی از جمهوری‌هایش به نام مقدونیه، با بلگراد اختلاف داشت. یونان خود را وارث مقدونیه تاریخی می‌داند. پس از تغییر نام، از جمهوری مقدونیه به جمهوری مقدونیه شمالی، این عضو یوگسلاوی پیشین سند عضویت در ناتو را امضا کرد.

توافق بین دو طرف به اعتراضاتی از سوی ملی‌گرایان در هر دو سوی مرزها انجامید.

سیپراس از سوی شماری از منتقدین به‌خاطر سیاست‌ها در قبال بحران مالی که از سال ۲۰۱۰ آغاز شده بود، یعنی پیش از آن‌که به قدرت برسد، نیز هدف انتقاد قرار گرفته بود.

بحران اقتصادی یونان نتیجه نبود کنترل بر هزینه‌های جاری کشور بود. این امر اقتصاد اتحادیه اروپا را به شدت متاثر از خود ساخت، تا جایی که احتمال سقوط پول واحد در حوزه یورو بالا گرفت و در نهایت مهار بحران با سه بسته کمک مالی امکان‌پذیر شد.

کیریاکوس میتسوتاکیس رهبر «دمکراسی نو» از خانواده‌ای می‌آید که نامش با سیاست در یونان گره خورده‌است. پدر او نخست‌وزیر و خواهرش وزیر خارجه یونان بود.

پدر آقای میتسوتاکیس در جریان کودتای یونان در حصر خانگی قرار گرفته بود. در سال ۱۹۶۸ خانواده‌اش با کمک وزیر خارجه وقت ترکیه، به این کشور و سپس به پاریس رفت و در نهایت در سال ۱۹۷۴ و احیای دمکراسی بود که به زادگاه خود بازگشت.

اسوشیتدپرس و رویترز/ت

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG