لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۳۵

دولت یونان پایان بحران اقتصادی این کشور را اعلام کرد


دولت یونان روز جمعه اول تیر ماه اعلام کرد که با عبور از بحران اقتصادی، فصل جدیدی در این کشور آغاز شده است، رخدادی که با توافق کشورهای حوزه یورو برای کاهش بدهی‌های یونان و خروج قریب‌الوقوع آن از برنامه کمک مالی ممکن شده است.

بحران اقتصادی یونان حدود یک دهه پیش آغاز شد که نتیجه عدم کنترل بر هزینه‌های جاری کشور بود. این امر اقتصاد اتحادیه اروپا را به شدت متاثر از خود ساخت تا جایی که احتمال سقوط پول واحد در حوزه یورو بالا گرفت و در نهایت مهار بحران با سه بسته کمک مالی امکان‌پذیر شد.

دیمیتری تزاناکاپولوس، سخنگوی دولت یونان، در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی ای‌آر‌تی در توصیف شرایط جدید اقتصادی کشور خود اظهار داشت: «یونان فصل جدیدی را آغاز می‌کند. بدهی‌های آن اکنون متناسب شده است. به نظرم حالا مردم یونان می‌توانند لبخند بزنند. می‌توانند دوباره نفس بکشند. این یک تصمیم تاریخی است.»

بر اساس توافق وزیران اتحادیه اروپا که ساعاتی قبل از این اظهارات به سختی حاصل آمد، یونان در روز بیستم ماه اوت سومین برنامه نجات اقتصادی‌ خود را که از سال ۲۰۱۰ آغاز شده بود به پایان خواهد رساند.

پی‌یر مسکوویچی، کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا، پس از این توافق در لوکزامبورگ گفت: «بحران یونان امشب به پایان می‌رسد.»

این توافق در ابتدا به نظر ساده می‌رسید، اما مقاومت آلمان در لحظات آخر باعث شد که مذاکرات شش ساعت به طول بینجامد از آنجا که آلمان بزرگ‌ترین طلبکار یونان محسوب می‌شود.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نهایت توافق کردند که موعد بازپرداخت بخش اعظم مجموع بدهی‌های یونان ده سال به تعویق بیفتد. این بدهی‌ها مبلغ هنگفتی است که میزان آن با حدود دو برابر تولید اقتصادی سالانه یونان برابر شده است.

آنها همچنین بر سر اعطای یک اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری به یونان توافق کردند تا بتواند از برنامه نجات مالی خارج شود، امری که رضایت و شادمانی یونانی‌ها را به دنبال داشته است.

منبع: خبرگزاری فرانسه؛ س.ن / پ.پ

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG