لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۲۶

عامل حمله نیویورک به اقدام تروریستی متهم شد


سیف الله سایپف شهروند ازبکستان که روز سه شنبه با خودرو به عابران و دوچرخه سواران در نیویورک حمله کرد.

سیف الله سایپف،که با وانت عابران و دوچرخه سواران را در منهتن نیویورک زیر گرفت و هشت نفر را کشت، به حمله تروریستی و اقدام از جانب گروه حکومت اسلامی، داعش، متهم شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس،‌ سیف الله سایپف که ۲۹ ساله با ویلچر و در حالی که زنجیر به دست و پای او بسته شده بود عصر چهارشنبه دهم آبان به دادگاه آورده شد.

طبق این گزارش، عامل حمله نیویورک به ارائه حمایت از گروه حکومت اسلامی، داعش، خشونت و تخریب وسایل نقلیه متهم شده است.

یک مقام پلیس نیویورک گفته است، سیف الله ساییپف هفته ها بود که تصمیم حمله به مردم با استفاده از وانت اجاره ای فروشگاه «هوم دیپو» را گرفته بود. وی تصمیم گرفته بود که این حمله را روز سه شنبه انجام دهد چرا روز هالوین بوده و متهم فکر می کرده می تواند تعدادی بیشتری از شهروندان را بکشد.

جان میلر، رییس بخش ضد تروریستی پلیس نیویورک نیز روز چهارشنبه گفته است: سیف الله سایپف «این حمله را به نام داعش» انجام داده است.

این مقام پلیس اضافه کرده است: متهم دقیقا براساس دستورالعملی که داعش در شبکه اجتماعی منتشر کرده حمله به مردم در نیویورک را برنامه ریزی کرده بود.

در همین حال دادگاه برای عامل حمله یک وکیل تسخیری تعیین کرده است.

دیوید پاتن، وکیل سیف الله سایپف، از رییس دادگاه خواسته است مطمئن شود که موکلش از مراقبت های لازم پزشکی برخوردار خواهد بود.

وکیل سیف الله سایپف جزییات بیشتری از جراحت ها عامل حمله نیویورک ارائه نکرده است.

به گزارش «سی ان ان» در کیفرخواست علیه متهم آمده است که در خودروی وی نوشته ای به زبان های عربی و انگلیسی کشف شده است که در ان سیف الله ساییپف با گروه حکومت اسلامی اعلام بیعت کرده است.

همچنین گزارش ها حاکی است که سیف الله سایپف در خودروی اجاره ای یک پرچم گروه داعش را حمل می کرده است و در صدد بوده است که این پرچم را به هنگام رانندگی روی پل بروکلین بالا بگیرد.

در کیفرخواست ده صفحه ای علیه سیف الله سایپف امده است که دو موبایل از خودرو اجاره ای وی کشف شده است که دارای ویدئوها و عکس های تبلیغاتی گروه حکومت اسلامی بوده است.

گزارش ها حاکی است که عامل حمله نیویورک خودرو وانت را ساعت دو و پنج دقیقه بعداز ظهر از فروشگاه «هوم دیپو» در نیوجرسی اجاره کرده بود و در ساعت سه و پنج دقیقه این حمله را انجام داده است.

پنج نفر از کشته شدگان روز سه شنبه در حمله نیویورک شهروند آرژانیتن هستند. آنها به نیویورک سفر کرده بودند تا پس از ۳۰ سال فارغ التحصیلی خود را جشن بگیرند.

یک زن بلژیکی دارای دو فرزند نیز در حمله روز سه شنبه در نیویورک کشته شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG