لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۸

خبرخوان دوشنبه ٢٢ مرداد

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان در بیست و دومین روز از مردادماه ۹۷ را لحظه به لحظه اینجا بخوانید.


۲۲:۴۲ ۲۲.۵.۱۳۹۷

کلانتری: قوه قضائیه گفته پرونده محیط‌ زیستی‌ها را پیگیری نکنید

رئیس سازمان محیط زیست ایران اعلام کرد که قوه قضائیه به این سازمان «دستور داده» است وضعیت فعالان محیط زیستی بازداشت شده را پیگیری نکند.

عیسی کلانتری در بازدید از روزنامه ایران گفت وزارت اطلاعات اعلام کرده که مدرکی درباره جاسوسی این افراد وجود ندارد اما قوه قضائیه هنوز تکلیف بازداشت شدگان را مشخص نکرده و به سازمان محیط زیست نیز اعلام کرده، این پرونده «به شما ربطی ندارد» و آن را پیگیری نکند.

شماری از فعالان محیط زیست، از جمله کاووس سید امامی،‌ شهروند ایرانی-کانادایی، استاد دانشگاه امام صادق و مدیر مؤسسه حیات‌وحش میراث پارسیان، بهمن‌ماه پارسال بازداشت شدند.

دو هفته پس از بازداشت کاووس سیدامامی، در ۲۱ بهمن به خانواده وی اطلاع داده شد که او در زندان «خودکشی» کرده‌ است ولی خانواده وی این ادعا را رد کرده‌اند.

۲۱:۵۹ ۲۲.۵.۱۳۹۷

ناطق نوری: اعتماد مردم به نظام کم شده است

علی اکبر ناطق نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، گفت که اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی به دلیل عملکرد مسئولان «کم شده است».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وی با اشاره به جنگ ایران و عراق تاکید کرد: «ما از قبل هم مشکل خارجی داشتیم اما آنها را طی کردیم؛ ما مسائل داخلی داریم».

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، نیز روز پنجم مرداد با تأکید بر اینکه تهدید نظامی آمریکا «‌خیلی جدی نیست» گفته بود که «ضعف‌ها و تهدیدات داخلی جدی‌تر است».

درماه‌های گذشته و پس از خروج آمریکا از برجام، ایران شاهد اعتراض‌های زیادی به گرانی کالاها و بالا رفتن نرخ ارز و سکه بود. در دی‌ماه پارسال نیز تجمع‌های اعتراضی در بیش از صد شهر ایران برگزار شد.

۲۰:۴۰ ۲۲.۵.۱۳۹۷

اوپک: کاهش تولید نفت ایران برای دومین ماه متوالی

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، می‌گوید که تولید نفت ایران طی دو ماه ژوئن و ژوئیه به صورت متوالی کاهش یافته است.

بدین ترتیب، بعد از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در روز ۱۸ اردیبهشت، تولید نفت ایران «روند کاهشی» را آغاز کرده است.

بر اساس گزارش روز دوشنبه اوپک، تولید روزانه نفت ایران طی ماه ژوئن نسبت به ماه مه حدود ۲۹ هزار بشکه و در ماه ژوئیه نسبت به ماه قبل از آن، ۵۶ هزار و ۳۰۰ بشکه کاهش پیدا کرده است.

کاهش روزانه بیش از ۸۵ هزار بشکه‌ تولید نفت ایران طی دو ماه گذشته در حالی است که دور اول تحریم‌های آمریکا که بیشتر حول مسائل مالی است هفته گذشته آغاز شد و هنوز سه ماهی به تحریم‌های نفتی ایران نیز مانده است.

۲۰:۰۲ ۲۲.۵.۱۳۹۷

عراق: فقط ممنوعیت معامله دلاری با ایران

نخست‌وزیر عراق می‌گوید که دولت وی فقط متعهد به استفاده نکردن از دلار در معاملات خود با ایران است، نه اینکه بخواهد کلیه تحریم‌های آمریکا علیه تهران را اجرا کند.

حیدرالعبادی روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری که خبرگزاری رویترز آن را بازتاب داده، گفته است: «تعهد ما در ارتباط با ایران، استفاده نکردن از ارز دلار در معاملات است نه پیروی از تحریم‌های آمریکا».

اظهارات نخست‌وزیر عراق در تناقض با سخنان هفته پیش وی است که گفته بود بغداد مخالف تحریم‌های آمریکا علیه ایران است ولی برای حفظ منافع عراق از آنها پیروی می‌کند.

این سخنان خشم سیاستمداران ایرانی و عراقی طرفدار ایران را برانگیخت. روز یکشنبه نیز اعلام شد که سفر آقای عبادی به ایران به دلیل نارضایتی مقام‌های جمهوری اسلامی از سیاست جدید دولت بغداد، لغو شده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG